Байден схвалив скерування військових США до Європи

Про рішення Байдена Пентагон оголосив 2 лютого
Фото: EPA
Президент США Джо Байден схвалив скерування американських військових у Європу. Про це 2 лютого повідомила пресслужба міноборони США.

"За вказівкою президента і відповідно до рекомендації секретаря [Ллойда] Остіна міністерство оборони передислокує деякі підрозділи, що базуються у Європі, далі на схід, перекине до Європи додаткові підрозділи, що базуються у США, і підтримуватиме підвищену готовність сил реагування для виконання зобов'язань", – ідеться у повідомленні.

У Пентагоні наголосили, що ці сили "не збираються воювати в Україні" і не переміщуються на постійній основі, а лише "реагують на поточні умови".

"Ми коригуватимемо нашу позицію з огляду на розвиток цих умов і надалі тісно консультуватимемося із союзниками по НАТО, щоб забезпечити належну колективну позицію стримування та оборони", – додали в оборонному відомстві.

1 тис. військовослужбовців передислокують із Німеччини до Румунії. Також приблизно 2 тис. військовослужбовців багатоцільових військ скерують зі США до Польщі та Німеччини "найближчими днями".

"До їхнього числа входять приблизно 1700 військовослужбовців 82-ї повітряно-десантної дивізії і головних фахівців, яких перекинуть із Форт-Брегга, Північна Кароліна, до Польщі, і приблизно 300 військовослужбовців 18-го повітряно-десантного корпусу скерують із Форт-Брегга у Німеччину... Сукупно ці сили навчено й оснащено для виконання різних завдань щодо стримування агресії, а також для заспокоєння і захисту наших союзників у цей період підвищеного ризику. Ми тісно співпрацювали з нашими польськими та німецькими союзниками, щоб підготувати ґрунт для цих рухів, і ми цінуємо їхню підтримку", – ідеться у повідомленні.

Окрім цього, 8,5 тис. американських військовослужбовців залишаються у стані підвищеної готовності.

"Наразі їх не розгортають, але залишають готовими до переміщення, якщо їх викличуть для підтримки сил реагування НАТО, у разі їх залученняабо в міру потреби за інших непередбачуваних обставин за вказівкою міністра чи президента. Ми й надалі аналізуємо розташування наших сил і ситуацію у Європі, оскільки серйозність цієї ситуації потребує нашої повної уваги", – повідомили у Пентагоні.

26 січня президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що країна готова збільшити присутність військового контингенту НАТО на своїй території через погіршення безпекової ситуації у регіоні. Телеканал CNN повідомляв із посиланням на джерела, що США ведуть переговори з європейськими союзниками щодо розміщення додаткових військових сил у Болгарії, Румунії та Угорщині на тлі ймовірного вторгнення Росії до України.

28 січня Байден повідомляв про намір перекинути невелику кількість американських військових до Східної Європи у найближчій перспективі. Інших деталей Байден не навів, але глава Пентагону Ллойд Остін уже привів 8,5 тис. військовослужбовців у стан підвищеної готовності до розгортання у Європі у разі вторгнення Росії до України.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. За даними Міноборони України станом на 28 січня, поблизу українського кордону перебувало приблизно 112 тис. військових РФіз морською та авіаційною компонентою – майже 130 тис. – майже 130 тис.

Країни Заходу та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як каже заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, у середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.

24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе, і наголосив, що приводів для паніки немає.