Байден заявив, що Китай ще не постачав Росії зброї, і закликав "не перебільшувати" силу їхнього потенційного альянсу
Він зазначив, що протягом останніх трьох місяців чув про те, що Китай має намір надати Росії значну кількість озброєння.
"Ще ні. Це не означає, що й не буде, але поки що ні", – сказав президент США.
Він, на відміну від глави Пентагону Ллойда Остіна, не висловив тривоги щодо зустрічі між головою КНР Сі Цзіньпіном і президентом Росії Володимиром Путіним.
"Послухайте, я не сприймаю Китай легковажно, я не сприймаю Росію легковажно, але я думаю, що ми дуже перебільшуємо", – сказав Байден.
Він визнав, що те, що роблять Китай і Росія, "може значно погіршитися", але запропонував розглянути ситуацію "в перспективі". На думку американського лідера, навіть якщо Китай вирішить надати РФ військову допомогу, Захід уже "згуртувався значно більше".
Байден звернув увагу на розширення співробітництва між державами за допомогою альянсів, зокрема G7, QUAD, ASEAN та AUKUS, а також додав, що вже зустрівся із 80% світових лідерів.
Контекст:
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю, яке вийшло 23 лютого, говорив, що Альянс бачить ознаки підготовки Китаю до надання Росії зброї.
МЗС Китаю заявляло, що КНР не розглядає можливості надання летальної зброї Москві для використання у війні проти України.
20 березня голова КНР Сі Цзіньпін приїхав до РФ із державним візитом.
21 березня він провів переговори з Путіним. За підсумками вони заявили, що говорили і про Україну. Путін сказав, що Захід "вирішив воювати з Росією до останнього українця", тому " Росія вимушена буде реагувати".
За словами Путіна, "Росія і Китай проводять незалежну та самостійну зовнішню політику" і "солідарно" працюють над формуванням "справедливішого і демократичнішого багатополярного світоустрою".
Сі Цзіньпін також сказав ЗМІ, що Китай виступає "за мир та діалог" і "активно сприяє примиренню й відновленню переговорів".
Окрім того, президент РФ і китайський лідер підписали дві спільні заяви, у яких ідеться про "поглиблення відносин всеосяжного партнерства і стратегічної взаємодії РФ і Китаю, що вступають у нову епоху", і про "план розвитку основних напрямів російсько-китайської економічної співпраці до 2030 року".
Західні ЗМІ прогнозували, що після візиту до Москви Сі Цзіньпін проведе телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським, але поки що цього не відбулося.