Bellingcat розслідує смерть двох ексспівробітників РУСАДА в розпал антидопінгового скандалу
Міжнародна розслідувальна організація Bellingcat вивчає обставини смерті в лютому 2016 року колишнього голови виконавчої ради Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) В'ячеслава Синьова й ексвиконавчого директора агентства Микити Камаєва.
Про це головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв повідомив 29 січня в ефірі російського телеканала "Дождь".
"Ми цим займаємося", – сказав він.
За словами розслідувача, навіть у випадку із замахами в Москві "можна довести з високим ступенем імовірності" причетність до вбивства співробітників ФСБ, зокрема, їх великою кількістю поїздок країною.
"Якщо за цими двома таке стеження є, то ми зможемо це опублікувати", – підкреслив Грозєв.
Він зазначив, що команда Bellingcat, яка розслідує смерть Синьова і Камаєва, "не дуже велика".
Синьов помер 3 лютого 2016 року, Камаєв – 14 лютого того самого року. Причин смерті Синьова не розголошували. Камаєв помер після ранкової пробіжки на лижах. Причиною його смерті назвали обширний інфаркт.
Обидва чиновники пішли з РУСАДА в грудні 2015-го, після того як незалежна комісія Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) на чолі з Річардом Маклареном опублікувала доповідь про масове вживання допінгу в російському спорті. Було припинено статус РУСАДА і роботу Московської антидопінгової лабораторії. Комісія Макларена навела подробиці державної підтримки допінгу в Росії. Зокрема, йшлося про підміну допінг-проб чемпіонів і призерів Олімпіади 2014 у Сочі.
У 2017 році ВАДА ухвалило рекомендацію про невідповідність РУСАДА кодексу організації. У грудні того самого року Міжнародний олімпійський комітет через систематичне порушення антидопінгових правил усунув від участі в зимовій Олімпіаді 2018 року у Пхьончхані Національний олімпійський комітет РФ. Російські спортсмени змагалися під олімпійським прапором. Санкції також застосували до Паралімпійського комітету РФ.
РУСАДА не визнавало висновків комісії Макларена. Однак у 2018 році російська сторона пішла на поступки і надала ВАДА доступ до допінг-проб, опечатаних у московській лабораторії. 20 вересня 2018 року виконавчий комітет ВАДА проголосував за відновлення повноважень РУСАДА. 13 березня 2019 року ВАДА зняло дискваліфікацію з РУСАДА за умови, що міжнародні експерти дістануть доступ до системи управління лабораторною інформацією московської лабораторії.
У квітні ВАДА повідомило, що його експерти отримали 2262 допінг-проби російських спортсменів, які зберігали в московській лабораторії.
2 липня пресслужба ВАДА поінформувала, що агентство підозрює 298 російських спортсменів у порушенні антидопінгових правил.
У вересні ЗМІ повідомляли, що росіяни, перш ніж передати дані у ВАДА, підробляли їх, намагаючись приховати системне вживання допінгу російськими спортсменами.
9 грудня виконком Всесвітнього антидопінгового агентства через порушення антидопінгових правил на чотири роки усунув Росію від міжнародних змагань, зокрема від Олімпіади 2020 року в Токіо. Російське антидопінгове агентство того самого дня позбавили статусу відповідності Всесвітньому антидопінговому кодексу за маніпуляцію даними про допінг-проби, роботу московської лабораторії знову зупинили.
27 грудня РУСАДА повідомило ВАДА про свою незгоду з усуненням Росії від міжнародних змагань і подало апеляцію в Арбітражний спортивний суд у Лозанні.