Bellingcat запропонував грузинським правоохоронцям допомогти в розслідуванні отруєння Саакашвілі
Група журналістів-розслідувачів Bellingcat звернулася до грузинських правоохоронців із пропозицією допомоги в розслідуванні отруєння третього президента Грузії Михайла Саакашвілі. Про це 10 січня заявив виконавчий директор Bellingcat Христо Грозєв в ефірі каналу "Дождь".
За словами Грозєва, журналісти ознайомилися з висновком американського лікаря-токсиколога, який вивчив проби політика, проконсультувалися з російськими фахівцями з хімзброї та дійшли висновку, що версія про отруєння Саакашвілі важкими металами є найімовірнішою.
"Гіпотеза про ймовірне отруєння є, мотиви також є. Саакашвілі входить у профіль людей, які були б ворогами для ГРУ, ФСБ та інших служб. Тож залишається знайти третє – можливість", – зазначив він.
Грозєв пояснив, що йдеться про перетин кордонів і появу в Грузії людей особливої спеціалізації, які здатні здійснити таке отруєння.
"Я хочу звернутися до грузинських правоохоронних органів. Якщо вони розслідують це серйозно, то ми готові їм допомогти. Буде набагато простіше, якщо вони готові поділитися з нами даними про перетин кордонів підозрілими людьми", – сказав керівник Bellingcat.
Кілька днів тому, 4 січня, Саакашвілі публічно звернувся до Грозєва з проханням розслідувати своє ймовірне отруєння.
"Дорогий Христо, я був давнім шанувальником вашої роботи, але ніколи б не подумав, що якось мені доведеться звернутися до вас по допомогу. Як ви, можливо, знаєте, провідна лабораторія США і відомий токсиколог із Нью-Йорка остаточно визначили, що в березні цього року мене отруїли у в'язниці", – написав Саакашвілі, попросивши розслідувача вивчити "підозрілі російські рухи у Грузії".
Контекст:
У 2004–2013 роках Саакашвілі був президентом Грузії. Незабаром після того, як пішов із посади, він покинув країну, його заочно засудили до ув'язнення.
1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся у Грузію. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.
За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року політика перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамеді" у Тбілісі, де він перебуває досі. Адвокат Шалва Хачапурідзе повідомив, що в політика діагностували деменцію й туберкульоз, є підозри ще на десятки захворювань.
1 грудня оприлюднили результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політику необхідне лікування в багатопрофільній клініці в ЄС чи США. У зразках волосся Саакашвілі виявили сліди вісмуту, барію та ртуті. Також експертиза зафіксувала отруєння миш'яком і залежність від препаратів.
15 грудня МЗС України закликало владу Грузії відтермінувати покарання Саакашвілі для його лікування за кордоном. Того ж дня український омбудсмен Дмитро Лубінець закликав владу Грузії допустити його до Саакашвілі.
19 грудня Зеленський звернувся до влади Грузії та грузинського народу з проханням виявити милосердя й урятувати життя Саакашвілі.
У грудні польський євродепутат Яцек Саріуш-Вольський наголосив, що Європарламент ніколи не проголосує за членство Грузії в ЄС, якщо Саакашвілі буде в ув'язненні й помре у тюрмі.