Білоруський опозиціонер Латушко: Такої кількості білорусів, які бажали б смерті одній людині, не було ніколи в історії. Це справді конституційна більшість
Він вважає справедливим, якби Лукашенка судили в Білорусі або в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.
"Занадто простий був би сценарій, що він просто вмирає. Притому що, до речі, цікава історія. Більшість білорусів – це християни, це православні, католики. Але такої кількості білорусів, які бажали б смерті одній людині, не було ніколи в історії. Це справді конституційна більшість, яка вже давно свідчить про те, що скоріше б він пішов в інше життя. Це жахливо, але це факт. Він заслужив на це. На жаль, люди так думають", – сказав він.
Опозиціонер вважає, що позиція стосовно Лукашенка має бути проактивною.
"Тому що очікувати на його смерть – це означає скласти лапки і сидіти й думати: "Ну, колись це станеться", – сказав він.
Білоруський опозиціонер Латушко: Лікарка Лукашенка – Ірина Абельська, мати його сина Колі. Він тільки їй довіряє. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
Лукашенко перебуває при владі в Білорусі з 1994 року. Тоді він переміг у другому турі виборів, ставши першим президентом незалежної Білорусі.
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних з їхніми результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.
Євросоюз і США неодноразово вводили санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів.
Наступні вибори президента Білорусі мають відбутися у 2025 році. Лукашенко обіцяв, що більше не балотуватиметься у президенти.
Останнім часом ЗМІ обговорюють стан здоров'я Лукашенка. На параді до 9 травня в Москві він з'явився із забинтованою рукою. Видання "Зеркало" зауважило, що на церемонії покладання квітів Лукашенко не зміг самостійно пройти пішки трохи більше ніж 300 м. Він не взяв участі в низці заходів у Москві і дуже швидко повернувся до Білорусі. Увечері в Мінську він мав виголосити промову на площі Перемоги, але вперше за 29 років не зміг виступити 9 травня, за нього доповідь зробив міністр оборони. Після цього він з'явився на публіці лише 15 травня.
У зв'язку з різними чутками про здоров'я Лукашенка Тихановська заявила, що "треба бути готовими до повернення країни на шлях демократії" без втручання РФ.