Бєлковський: Якщо російських найманців буде легалізовано, користі від них буде значно менше

Бєлковський: Невже ви думаєте, що якби Путін хотів легалізувати ПВК, цей закон не було б ухвалено чотири роки тому?
Фото: Олександр Хоменко / Gordonua.com

Кремлю вигідний неформальний статус приватних військових компаній, тому у РФ не варто чекати легалізації найманців, уважає російський політолог Станіслав Бєлковський.

Росія не легалізує приватних військових компаній, оскільки їй вигідно використовувати найманців у різних гарячих точках світу. Таку думку 30 січня висловив російський політолог і політтехнолог Станіслав Бєлковський в ефірі "Эха Москвы".

"Кремль не визнає відповідальності за них ні перед світовою спільнотою, ні перед зовнішніми гравцями, ні перед сім'ями цих людей, які не мають права ні на пенсії, ні на компенсації, ні на що. Тому колишні найманці і ведуть сьогодні боротьбу за легалізацію ПВК. А Москва зацікавлена, щоб ці найманці існували в сірій і чорній зонах. Якщо їх буде виведено на білий світ і легалізовано, користі від них буде набагато менше", – підкреслив він.

Політолог додав, що в Україні Росія не може обійтися без найманців, бо інакше їй доведеться визнати, що вона воює проти цієї країни.

"От саме тому не можна легалізовувати нікого. Невже ви думаєте, що якби [президент РФ] Володимир Путін хотів легалізувати ПВК, цей закон не було б ухвалено ще чотири роки тому щонайменше, коли реально почали залучати російських найманців у найсерйозніші військові операції в різних частинах світу?" – підсумував Бєлковський.

Відомо про існування як мінімум однієї російської приватної військової компанії "Вагнер", заснованої уродженцем України Дмитром Уткіним. За даними ЗМІ, компанія брала участь у боях на Донбасі на боці сепаратистів, зокрема в боях за Дебальцеве. СБУ повідомляла, що саме ПВК "Вагнер" за завданням Москви ліквідувала кількох відомих ватажків сепаратистів.

Навесні 2016 року ЗМІ вперше повідомили про те, що на Близькому Сході загинули десятки найманців ПВК "Вагнер". Підрозділ перебуває в Сирії з осені 2015 року. У червні 2017 року США запровадили санкції проти військової компанії та персонально проти Уткіна.

У січні 2018 року лідер "Справедливой России" Сергій Миронов і перший заступник керівника цієї фракції Михайло Ємельянов внесли до Держдуми проект закону про легалізацію ПВК.

На думку авторів, необхідність легалізації ПВК продемонструвала ситуація в Сирії. Законопроект передбачав можливість залучати співробітників ПВК до участі в контртерористичних операціях за кордоном, захисту союзних Росії держав від зовнішньої агресії й охорони різних об'єктів, зокрема родовищ нафти й газу. Уряд Росії надіслав у Державну думу негативний відгук на законопроект.

У листопаді 2018 року громадяни РФ, які пройшли службу в російських приватних військових та охоронних компаніях, звернулися до прокурора Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуди з проханням провести розслідування proprio motu (із власної ініціативи) і застосовувати кримінальну відповідальність до організаторів цих компаній та осіб, які їм допомагають.