Блінкен і Лавров можуть провести нові переговори наступного тижня – Нуланд
"Держсекретар Блінкен і міністр закордонних справ Лавров, імовірно, поговорять наступного тижня", – сказала Нуланд.
Вона зазначила, що США вбачають ознаки зацікавленості Росії в обговоренні пропозицій, які подали США.
Водночас у Держдепартаменті США, як і раніше, вважають, що президент РФ Володимир Путін усе ще не вирішив остаточно, що він робитиме далі, але "залишив для себе всі варіанти".
На запитання, чи видно якісь ознаки деескалації, Нуланд наголосила, що Росія, навпаки, стягнула до українського кордону ще більше військ.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Станом на 28 січня, за інформацією Міноборони України, у зоні 200 км від кордону країни перебувало приблизно 112 тис. російських військових, із урахуванням флоту та авіації – майже 130 тис.
17 грудня на тлі нарощування військ на кордоні з Україною МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до складу СРСР.
10-го, 12-го і 13 січня 2022 року відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що не одержали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
26 січня стало відомо, що США передали Росії письмову відповідь на вимоги щодо "гарантій безпеки". Раніше у Держдепі запевняли, що ця відповідь міститиме думку України. Самого документа офіційно не публікували.
Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг 26 січня заявив, що НАТО не збирається йти на поступки щодо того, кого приймати в Альянс.
Президент України Володимир Зеленський 28 січня заявив, що ситуація на кордоні не більш напружена, ніж на початку 2021 року, а заяви західних лідерів про швидку війну шкодять українській економіці.