Боррель засудив визнання ФБК та інших організацій Навального екстремістськими в Росії

Боррель: Рішення суду матиме далекосяжні наслідки для російського громадянського суспільства, опозиції та критиків
Фото: EPA
Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель засудив рішення російського суду визнати "екстремістськими" Фонд боротьби з корупцією та ще три організації, засновані російським опозиціонером Олексієм Навальним. Заяву Борреля опубліковано 10 червня на сайті Європейської ради.

"Учорашнє рішення Московського міськсуду про надання організаціям Олексія Навального ярлика "екстремістські групи" знаменує собою найсерйознішу на сьогодні спробу уряду Росії придушити незалежну політичну опозицію та антикорупційні розслідування, а також усунути вплив політичних мереж Навального на майбутніх виборах у Держдуму у вересні й у майбутньому", – ідеться в заяві.

Боррель назвав рішення суду необґрунтованим та заявив, що воно "підтверджує негативну тенденцію систематичного придушення прав і свобод людини, закріплених у російській конституції".

"Це рішення матиме далекосяжні наслідки для російського громадянського суспільства, опозиції та критиків. Ми закликаємо уряд Росії повністю дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань і зобов'язань, які вона взяла на себе, зокрема в Раді Європи і ОБСЄ, для захисту цих прав", – заявив він.

Глава європейської дипломатії додав, що ЄС повторює заклик до звільнення Навального, оскільки "вважає ухвалений йому вирок політично вмотивованим і таким, що суперечить міжнародним зобов'язанням Росії у сфері прав людини".

"У зв'язку із цим ми також очікуємо, що Росія виконає свої зобов'язання відповідно до Європейської конвенції з прав людини, зокрема буде дотримуватися забезпечувальних заходів Європейського суду з прав людини щодо характеру і ступеня ризику для життя Навального. Російська влада є відповідальною за безпеку і здоров'я Навального у виправній колонії", – додав Боррель.

Контекст:

Фонд боротьби з корупцією – некомерційний фонд, створений Навальним, основною діяльністю якого є розслідування, викриття корупційних схем і припинення корупції у вищих органах російської влади. За рішенням мін'юсту Росії в жовтні 2019 року ФБК було визнано в Росії НКО – іноземним агентом.

У липні 2020 року Навальний оголосив про закриття ФБК і створення нової юридичної особи – Фонду захисту прав громадян. Він потрапив до реєстру НКО-іноагентів у грудні 2020-го.

Прокуратура Москви 16 квітня цього року вимагала визнати фонди і штаби Навального екстремістськими організаціямиЗа версією відомства, соратники Навального хочуть "створити умови для зміни основ конституційного ладу, зокрема з використанням сценарію "кольорової революції".

Штаби Навального в різних містах РФ оголосили про припинення діяльності. 26 квітня прокуратура Москви тимчасово заборонила їхню роботу до рішення Мосміськсуду за позовом про визнання штабів політика екстремістськими організаціями.

Справи про визнання ФБК екстремістською організацією оголосили "державною таємницею", повідомляв директор ФБК Іван Жданов.

На початку червня президент Росії Володимир Путін підписав закон, який забороняє брати участь у виборах людям, причетним до діяльності екстремістської або терористичної організації. У РФ його назвали "законом проти ФБК".

9 червня Мосміськсуд визнав засновані Навальним організації екстремістськими. Тепер діяльність фондів офіційно заборонено, а їхні члени і навіть просто прибічники, згідно з новим законом, не зможуть обиратися в законодавчі органи всіх рівнів протягом кількох років.

Навальний заявив, що рішення Мосміськсуду не змусить його і його прибічників відступити від своєї мети.