"Перевершили всіх у Вашингтоні". Лавров поскаржився на "погрози фізичного усунення" Путіна
Лавров сказав про це, розмірковуючи про ймовірність застосування ядерної зброї.
На думку глави МЗС РФ, на Заході "безперервно розкручують безвідповідальні спекуляції про те, що Росія начебто ось-ось застосує ядерну зброю проти України", а Росія нібито говорить "абсолютно про інше".
"Курс Заходу на тотальне стримування нашої країни є вкрай небезпечним. У ньому є ризики скочування до прямого збройного зіткнення ядерних держав. Ми саме про це попереджаємо і повторюємо знову і знову, що в ядерній війні не може бути переможців і її ніколи не має бути розв'язано. З іншого боку, сигнали в ядерній сфері, що надходять від Заходу, дуже конфронтаційні. Там, схоже, зовсім відкинули будь-які пристойності. Яскраво відзначилася, зокрема, відома [експрем'єрка Великобританії] Ліз Трасс, яка без тіні сумніву заявила під час передвиборчих дебатів, що цілком готова віддати наказ про ядерний удар. Однак всіх перевершили у Вашингтоні – там якісь "неназвані офіційні особи" з Пентагону фактично пригрозили завдати по Кремлю "обезголовлювального удару", а по суті, ідеться про погрозу фізичного усунення глави російської держави", – сказав Лавров.
Він додав, що якщо ідеї усунення Путіна "насправді хтось виношує, цей хтось має дуже добре подумати про ймовірні наслідки таких планів".
Що саме Лавров мав на увазі, говорячи про неназваних посадовців Пентагону, він не конкретизував. Імовірно, йдеться про матеріал Newsweek, який опублікували у вересні.
Автор статті, посилаючись на джерела у військових колах, повідомляв, що у відповідь на ядерні погрози РФ США розглядають такі кроки, як переміщення підводних човнів і літаків, але неядерні варіанти (зокрема назвали ймовірність використання конвенційної зброї, проведення спецоперації чи кібератаки) "наразі на першому місці, включно з обезголовлювальним ударом, щоб убити Путіна в самому серці Кремля".
Контекст:
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Путін заявив 21 вересня про готовність застосувати ядерну зброю у разі загрози територіальній цілісності Росії.
Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News зазначив, що США попередили РФ про ймовірні "жахливі наслідки" у разі застосування країною-агресором ядерної зброї. За даними The Washington Post, між адміністрацією президента США Джо Байдена та владою Росії триває листування, під час якого російську сторону попередили про наслідки у разі застосування ядерної зброї у війні проти України.
27 жовтня під час виступу в дискусійному клубі "Валдай" Путін заявив, що Росія "ніколи не говорила" про ймовірне застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".
За інформацією The New York Times, високопосадовці обговорювали, коли і як Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Таку інформацію поширили всередині уряду США у жовтні. За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, яку призначено для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил.
У спецвипуску шоу Netflix "Мого наступного гостя не треба представляти" президент України Володимир Зеленський сказав, що Путін навряд чи наважиться застосувати ядерну зброю, бо боїться за своє життя.