Пашинян на зустрічі з Путіним звинуватив Росію в невиконанні домовленостей щодо Карабаху
Зустріч відбулася у Санкт-Петербурзі. Відео виступу Пашиняна опублікувало агентство ТАСС, розшифування публічної частини зустрічі оприлюднили на сайті Кремля.
"Ви знаєте, вже майже 20 днів Лачинський коридор перекрито. Це зона відповідальності російських миротворців у Нагірному Карабасі. Я хочу нагадати, що згідно з тристоронньою заявою президента РФ, президента Азербайджану і прем'єр-міністра Вірменії, Лачинський коридор має бути під контролем російських миротворців, і Республіка Азербайджан гарантувала безперешкодний проїзд пасажирів, вантажів, людей Лачинським коридором. Зараз виходить, що Лачинський коридор не під контролем російських миротворців", – сказав він.
Пашинян назвав пріоритетним врегулювання питання і заявив, що хотів би обговорити це. Інших деталей ані Кремль, ані уряд Вірменії не повідомляли.
Лачинський коридор – єдина дорога, яка з'єднує Нагірний Карабах із Вірменією, зазначило "Радио Азатутюн" (вірменська редакція "Радио Свобода"), її перекрито з ранку 12 грудня. Дорогу перекрили азербайджанські активісти, які заявили, що в Нагірному Карабасі триває незаконне видобування корисних копалин, а потім їх перевозять до Вірменії.
Пашинян уже звинувачував російських миротворців у невиконанні зобов'язань. "Де-факто виходить, що російський миротворчий контингент не виконує узятого на себе в межах тристоронньої заяви зобов'язання тримати Лачинський коридор під контролем. Звісно, щось таке відбувається і внаслідок протиправних дій Азербайджану, але це не змінює ситуації, адже основна мета російських миротворчих сил – не допустити такого беззаконня", – заявляв він 22 грудня на засіданні уряду.
Контекст:
1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я і припинення вогню, але іноді між сторонами виникають збройні сутички. Нагірний Карабах на міжнародному рівні визнано частиною Азербайджану.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший за останні роки воєнний конфлікт, який тривав півтора місяця. Сторони використовували танки, важку артилерію та авіацію. Під час конфлікту, як зазначило Radio Free Europe / Radio Liberty, загинуло приблизно 7 тис. осіб.
У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабасі. Згідно з домовленостями, уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі розміщено 1960 російських миротворців. Азербайджан дістав право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський і Лачинський.
Пашинян говорив, що це рішення було для нього дуже складним, але безальтернативним. Президент Азербайджану Ільхам Алієв стверджував, що Пашиняна "змусили" підписати документ, "максимально вигідний" для Баку.
У вересні 2022 року ситуація в регіоні знову загострилася. Сторони звинуватили одна одну у здійсненні обстрілів. Під час сутичок загинуло приблизно 300 людей. Секретар Ради безпеки Вірменії Вірмен Григорян заявив 15 вересня, що завдяки участі міжнародної спільноти вдалося досягти угоди між Вірменією та Азербайджаном про припинення вогню.