Данія затримала китайський сухогруз із російським капітаном, якого підозрюють у пошкодженні кабелів у Балтійському морі

Данія затримала китайське судно, яке підозрюють у диверсії на європейських інтернет-кабелях
Фото: EPA (ілюстративне)

Данські військово-морські сили затримали китайське судно Yi Peng 3, яке підозрюють у причетності до ймовірної диверсії на європейських інтернет-кабелях у Балтійському морі. Про це 20 листопада в соцмережі X повідомило міністерство оборони Данії.

Жодних подробиць оборонне відомство не надало.

Згідно з інформацією Defence24, затримання відбулося в територіальних водах Данії увечері 19 листопада патрульним катером P525. За кілька годин до місця події підійшло данське судно HDMS Soeloeven, яке спеціалізується на підводних роботах. Китайське судно рухалося з російського порту Усть-Луга.

Судно пропливало над пошкодженими кабелями між Фінляндією та Німеччиною, так званим C-Lion1, і між кабелями, що з’єднують Швецію та Литву, ідеться у матеріалі.

Газета Bild пише, що капітан судна – росіянин.

Відповідно до інформації трекінгового сервісу VesselFinder, зараз китайське судно стоїть у протоці Каттегат між Данією і Швецією. Його оточили кілька патрульних кораблів ВМС Данії.

Як повідомляє газета Maltese Herald, матроси з данського патрульного корабля ще ввечері піднялися на борт китайського балкера для подальшого розслідування.

На інцидент різко відреагував міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, який заявив, що це "не випадковість, а навмисна диверсія", пише CNN.

Контекст:

2023 року ЗМІ повідомляли про тривогу у європейських країн у зв'язку з імовірною підготовкою РФ до диверсій. За даними розвідників та експертів, російські військові складають карту вітрових електростанцій, газогонів, кабелів зв'язку у водах навколо Данії, Швеції, Норвегії та Фінляндії. Згідно із джерелами, мета полягає в тому, щоб спланувати диверсію проти країн Північної Європи. Зокрема перерізавши кабелі живлення і передавання даних через Атлантику й у решту Європи.

Глава голландської військової розвідки генерал Ян Свілленс заявляв, що в Росії є програма, імовірно, спрямована на саботаж морських вітрових електростанцій, газогонів і силових кабелів у європейських водах, повідомляло видання NL Times.

У квітні 2024 року Бельгія, Великобританія, Данія, Німеччина, Норвегія й Нідерланди підписали угоду про спільний захист підводної інфраструктури Північного моря.

Як у вересні повідомляв CNN, США вважають, що Росія має таємний підрозділ для атак на підводну інфраструктуру ЄС.

Про пошкодження двох телекомунікаційних кабелів на дні Балтійського моря стало відомо 18 листопада. Один із них прокладений між Фінляндією та Німеччиною, інший – між Литвою і Швецією. Міністерства закордонних справ Німеччини та Фінляндії заявили, що "проводять ретельне розслідування".

Підводний кабель C-Lion1 є частиною мережі державної компанії Cinia, яка займається будівництвом оптоволоконних з'єднань. Довжина C-Lion1 – 1173 км. Його ввели в експлуатацію 2016 року. Це єдиний кабель, прокладений безпосередньо з Фінляндії до Центральної Європи.