До вибухів на "Північних потоках" у районі інциденту тричі побували російські кораблі – ЗМІ
За даними журналістів, кораблі РФ двічі помітили у червні 2022 року й один раз у вересні за тиждень до вибухів на газогонах. В одному випадку російське судно залишалося поблизу місця вибуху майже добу. Наголошують, що кораблі пересувалися у цьому районі з вимкненими пристроями стеження, проте їх вдалося відстежити за допомогою радіозв'язку й супутникових знімків у ці періоди.
Журналісти з'ясували, що 6 червня минулого року російське військово-морське судно відпливло з Калінінградської військово-морської бази на схід від Борнгольма, куди воно прибуло вранці 7 червня. У розслідуванні йдеться, що судно провело кілька годин поблизу або навіть на ділянці, де на морському дні на глибині приблизно 80 м пролягають газогони "Північний потік" і "Північний потік – 2".
Скандинавські мовники не змогли точно визначити судно, яке брало участь в описаному вище інциденті. За словами колишнього офіцера британської військово-морської розвідки, це було судно, яке підтримувало зв'язок із російським командним пунктом ВМФ у Калінінграді.
За тиждень, 14 червня, російське військово-морське судно помітили у цьому районі, воно залишалося там до наступного дня. Журналістам удалося з'ясувати, що йдеться про 86-метрове військово-морське науково-дослідне судно "Сибиряков", яке базується поблизу Санкт-Петербурга. Воно призначене для картування морського дна й підводної розвідки, має кран, який може опускати об'єкти у воду.
Початок і кінець червневого маршруту "Сибирякова" було зафіксовано на високоякісних супутникових знімках. Частину маршруту задокументували за допомогою радара і супутникових знімків низької роздільної здатності. Один зі знімків зробили вранці 15 червня, коли "Сибиряков" був у районі майбутніх вибухів на "Північних потоках".
Третє судно, СБ-123, яке входить до складу Балтійського флоту Росії, прибуло в район вибухів 21 вересня – за п'ять днів до інциденту.
За словами експертів, цей корабель використовують як допоміжне й рятувальне судно для підводних операцій. Його оснащено краном із великою вантажопідйомністю, він здатний піднімати вантажі з морського дна. Він також може спустити в море мініатюрний підводний човен.
Буксир залишався у цьому районі до наступного дня. Радіосигнал із судна прийняли також уранці 22-го числа. Витоки в газогонах виявили за чотири дні.
Контекст:
"Північні потоки" – газогони між Росією та Німеччиною, які пролягають дном Балтійського моря. Перший "Північний потік" потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік наразі зупинено. "Північний потік – 2" аналогічної потужності побудовано, він готовий до експлуатації, але не запрацював через санкційні обмеження.
У ніч на 26 вересня 2022 року в економічній зоні Данії зафіксували витік на одній із ниток магістралі "Північний потік – 2". Згодом схожі витоки зафіксували з обох ниток першого "Північного потоку". Незадовго до виявлення витоків шведські й данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи.
Міністри оборони Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії й Ісландії назвали подію диверсією. Країни, які зачепив інцидент, проводять розслідування. На місці події було виявлено сторонні предмети, повідомили у службі держбезпеки Швеції. Аналіз засвідчив залишки вибухових речовин на них.
Президент РФ Володимир Путін заявив, що пошкодження газогонів "Північний потік" і "Північний потік – 2" організували західні країни, а США "є головним вигодонабувачем".
7 березня 2023 року The New York Times із посиланням на офіційних осіб США повідомила, що диверсії на газогонах, за даними американської розвідки, здійснило "проукраїнське угруповання", члени якого є противниками Путіна. Того самого дня в Німеччині опублікували матеріал Die Zeit, у якому з посиланням на слідчих із ФРН наводять дані про те, що "сліди ведуть у бік України". Водночас німецьке видання писало, що не відкидають операції під чужим прапором із метою вказати на Україну як на винуватця диверсії.
У США і в уряді ФРН після виходу матеріалів ЗМІ закликали дочекатися результатів розслідування. Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна не причетна до інциденту. В Офісі президента України зазначили, що диверсія на газогонах була вигідна Росії.
25 березня німецьке видання t-online написало з посиланням на джерела, що за п'ять днів до вибухів у тому районі було три російські судна, одне з яких має підводний мінічовен і кран для підіймання важких вантажів.