Дружини і матері захисників Маріуполя закликали Туреччину сприяти збереженню життів їхніх рідних

Дружини та матері захисників Маріуполя провели в Анкарі зустріч із радником президента Туреччини Топчу
Фото: Анна Мищенко / Facebook
Дружини й матері захисників Маріуполя Донецької області 18 травня під час зустрічі з радником президента Туреччини Ялчином Топчу в Анкарі звернулися з проханням сприяти збереженню життів їхніх рідних та всіх військових, які залишилися на заводі "Азовсталь" або яких евакуювали на тимчасово окуповану територію України. Про це повідомив "Укрінформ".

Сім'ї захисників розповіли, що проти українських військових окупанти "застосовували всі можливі і неможливі види зброї з повітря, землі та моря", проте навіть після їх виходу із заводу немає впевненості у дотриманні Росією міжнародних норм у поводженні з евакуйованими.

"Ми вдячні за всі зусилля Туреччини для звільнення наших рідних, для підтримки України та просимо про здійснення подальших кроків для звільнення наших рідних та збереження їхніх життів. Ми просимо вашої допомоги", – сказала дружина одного із захисників Маріуполя.

Процес евакуації українських захисників із заводу "Азовсталь" триває і є дуже складним, розповів в інтерв'ю "Радіо НВ" радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.

За його словами, до процесу евакуації залучено "дуже багато впливових посередників, у тому числі міжнародних інституцій і представників інших країн".

Подоляк закликав обережно ставитися до заяв про евакуацію українських військових з "Азовсталі".

17 травня депутат Держдуми РФ із фракції "Справедливая Россия – За правду" Анатолій Вассерман запропонував заборонити обмін українських військових із полку "Азов" на російських військовополонених. У відповідь спікер Держдуми РФ В'ячеслав Володін доручив комітету з оборони та безпеки підготувати "відповідне протокольне доручення". Він назвав українських захисників "воєнними злочинцями" й заявив про необхідність "робити все для того, щоб вони постали перед судом".

У Міноборони України назвали це "політичною заявою, розрахованою на внутрішню пропаганду".

У Слідчому комітеті Росії заявили, що мають намір допитати українських військовослужбовців, яких вивезли з "Азовсталі".

Водночас мін'юст РФ звернувся до Верховного суду Росії з проханням визнати полк "Азов" – один із підрозділів, що захищали Маріуполь, – терористичною організацією.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

10 травня віцепрем'єр-міністерка Ірина Верещук повідомила, що на заводі "Азовсталь" – останньому об'єкті, який у Маріуполі утримують українські військові, – залишається понад 1 тис. українських військовослужбовців, серед них сотні поранених.

Захисники Маріуполя просять евакуювати тих, хто перебуває на "Азовсталі", застосувавши до них процедуру extraction (переміщення до третьої країни), яка гарантує, що до кінця війни вони не повернуться в Україну. Проте Росія відмовляється від такої процедури, розповіла Верещук.

Генеральний штаб ЗСУ повідомив 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 тяжкопоранених. Їх перевезли до Новоазовська та Оленівки, що на території, підконтрольній бойовикам "ДНР". У Генштабі ЗСУ та Міноборони України повідомили, що евакуйованих захисників Маріуполя планують обміняти. 

У ніч проти 17 травня президент України Володимир Зеленський заявив про початок операції з порятунку захисників Маріуполя. За його словами, вона "потребує делікатності і часу".

Удень 17 травня Верещук повідомила, що гуманітарна операція з порятунку українських військових триває. На "Азовсталі" залишаються військовослужбовці. У Міноборони заявили, що не будуть називати їхню кількість до завершення операції.