Дуров не менше ніж 50 разів побував у Росії після нібито вигнання із країни 2014 року – ЗМІ
Генеральний директор Telegram росіянин Павло Дуров приховував свої приїзди до РФ після того, як нібито виїхав із країни через тиск російської влади й нібито "вигнання". Про це йдеться в опублікованому 27 серпня розслідуванні російського видання "Важные истории".
"Дуров більше ніж 50 разів в'їжджав до Росії в період із 2015-го до 2021 року. Ми змогли відстежити переміщення Дурова, проаналізувавши дані з найбільшого витоку ФСБ – бази прикордонної служби "Кордон". База з'явилася в мережі не пізніше ніж 20 серпня, 26 серпня про неї публічно розповів журналіст-розслідувач Андрій Захаров. Станом на зараз базу знову приховано з доступу", – ідеться в публікації.
Її автори зазначили, що перевірили дані з витоку випадковою вибіркою, і ці дані підтвердилися.
Видання нагадало, що 2014 року Дуров заявив, що ФСБ висунула до нього вимогу розкрити особисті дані спільнот у "ВКонтакте" (він був власником цієї мережі, зараз в Україні вона заборонена), у яких українці організовували протести під час Євромайдану, і виїхав із РФ зі словами "немає шляху назад".
"Важные истории" з'ясували, що хоча журналісти вказували лише один візит до РФ після виїзду (восени 2014 року він приїжджав для оформлення угоди), Дуров приїжджав до Росії "багато разів на рік у 2015–2017 роках та у 2020–2021 роках", а "винятком став тільки період, коли Кремль оголосив війну Telegram і безуспішно намагався його блокувати".
Дуров літав до Росії літаками російської компанії "Аерофлот" і їздив поїздами Російської залізниці, особливо не ховаючись, зазначають розслідувачі.
"Важные истории" звернули увагу на те, що Дуров перебував у РФ "того самого дня, коли Кремль публічно відмовився від претензій до Telegram" після періоду, коли ФСБ намагалася взяти месенджер під контроль. Тоді, 18 червня 2020 року, Дуров, за даними видання, перебував у Петербурзі й увечері того самого дня вилетів у Белград (Сербія).
Контекст:
2013 року Дуров запустив Telegram, зашифрований месенджер. До того він заснував російську соцмережу "ВКонтакте", заборонену зараз в Україні.
27 лютого 2022 року, після того, як почалося масоване вторгнення російських військ в Україну, Дуров заявив, що може обмежити використання Telegram у зв'язку з "українськими подіями", але за кілька хвилин передумав.
Платформа Telegram створює низку загроз безпеці України, заявили в ГУР у лютому 2024 року.
У березні в СБУ повідомили, що бачать "чітку співпрацю адміністрації Telegram із "Роскомнадзором" і ФСБ", водночас "Telegram не дослуховується до прохань Української держави так, як дослуховується до прохань російської". "Комунікація з ними є, але вона, по суті, є безрезультатною, на відміну від того ж TikTok, який, у принципі, реагує", – розповіли у спецслужбі.
24 серпня Дурова заарештували у Франції. Там вважають, що відсутність модерації в месенджері, співпраці з правоохоронними органами, а також інструменти, які пропонує Telegram (одноразовий номер, криптовалюта тощо), роблять Дурова співучасником у торгівлі наркотиками, злочинах проти дітей та шахрайстві.
25 серпня в Telegram заявили, що вони дотримуються законів ЄС, включно із законом про цифрові послуги, а "Дурову немає чого приховувати, і він часто подорожує Європою". "Абсурдно стверджувати, що платформа або її власник відповідальні за зловживання цією платформою", – ідеться в заяві.
Головне про затримання Дурова у Франції зібрало видання "ГОРДОН".