Дуров заявив, що влада РФ вимагала видати особисті дані українських користувачів "ВКонтакте" під час Євромайдану
Засновник месенджера Telegram Павло Дуров заявив в опублікованому в YouTube 17 квітня інтерв'ю американському журналісту Такеру Карлсону, що був змушений покинути Росію і піти зі створеної ним компанії "ВКонтакте", яка володіла однойменною соцмережею (зараз заборонена в Україні) після претензій ФСБ.
Бізнесмен розповів, що перші "силові" проблеми із соціальною мережею, яка йому належить, виникли ще 2006 року під час протестів у Росії й Україні. Потім, у 2011–2012 роках, російська опозиція стала активно використовувати "ВКонтакте", найпопулярнішу на той час у СНД соціальну мережу для організації та координації протестних дій.
Російська влада висунула вимогу до Дурова видалити протестні групи із соцмережі. Але підприємець відмовився, тому що метою "ВКонтакте", за словами Дурова, була свобода самовираження, і адміністрація мережі не ставала на чийсь бік.
Він розповів також, що 2013 року на тлі протестів в Україні російська влада вимагала передати особисті дані організаторів акцій "Євромайдану".
Дуров згадує, що пояснив ФСБ: ідеться про громадян іноземної держави. Він зазначив, що не захотів "зраджувати українських користувачів" і знову відмовився від співпраці зі спецслужбами РФ.
"Наша відповідь була: "Це ж інша країна. Ми не будемо зраджувати наших українських користувачів, бо ви нас про це попросили", – поділився він.
Після цього Дурова поставили перед вибором: виконувати всі вимоги влади РФ і спецслужб або продати частку в компанії, піти з посади генерального директора і покинути країну. Він обрав останнє, але рішення, каже підприємець, далося важко, оскільки "ВКонтакте" він сприймав "як свою дитину".
"Я вирішив, що я оберу бути вільним. Я не хочу ні від кого діставати накази. І моя місія була в тому, щоб допомогти іншим людям також стати вільними", – підсумував Дуров.
Про цей епізод Дуров писав 10 років тому після того, як повідомив про продаж своєї частки "ВКонтакте". Він зазначав, що його відповіддю на вимоги ФСБ поділитися даними українців "була й залишається категорична відмова", оскільки юрисдикція Росії не поширюється на українських користувачів "ВКонтакте". Ексспіввласник соцмережі підкреслив, що у нього залишилося "щось важливіше – чисте сумління й ідеали".
Контекст:
Дуров, який народився в Санкт-Петербурзі, 2021 року набув громадянства Франції, а проживає в Дубаї (ОАЕ), де розташований головний офіс Telegram.
27 лютого 2022 року, коли почалося масове вторгнення російських військ в Україну, Дуров заявив, що може обмежити користування Telegram у зв'язку з "українськими подіями", але за кілька хвилин передумав.
Про те, що платформа Telegram становить низку загроз безпеці України, заявили в українській військовій розвідці у лютому 2024 року.
У березні у СБУ повідомили, що бачать "чітку співпрацю адміністрації Telegram із "Роскомнадзором" і ФСБ, водночас "Telegram не дослуховується до прохань української держави так, як дослуховується до прохань російської держави". "Комунікація з ними є, але вона, по суті, є безрезультатною, на відміну від того ж TikTok, який, у принципі, реагує", – розповіли у спецслужбі.