Ексголова штабу Навального у Петербурзі Фатьянова виїхала з Росії
За її словами, вона покинула Росію ще тиждень тому. Фатьянова назвала це рішення найскладнішим у своєму житті.
"За останній рік моя "червона лінія" весь час зсувалася. Приходячи працювати до штабу, я була готова до штрафів, діб у спецприймачі, обшуків та допитів. Пам'ятаєте, це колись було найстрашнішою побічкою. У якийсь момент моя лінія зсунулася до кримінального строку в кілька років (здається, п'ять). Я просто була готова сісти. Ні за що", – написала Фатьянова.
За її словами, вона зрозуміла, що треба виїхати, після арешту колишньої голови штабу Навального в Уфі Лілії Чанишевої, яка стала першою затриманою за ч. 1 ст. 282.1 (створення екстремістської спільноти) Кримінального кодексу РФ після того, як суд заборонив та визнав екстремістськими штаби та Фонд боротьби з корупцією Навального.
"У Росії в мене залишилося все: улюблений пес, рідні, найближчі друзі, свій куток і речі, багато з яких пов'язані з конкретними людьми та щасливими моментами в житті... Навіть малознайомі люди вже давно писали, що мені потрібно їхати, але я знаходила причини, щоб залишитися", – написала Фатьянова.
Активістка написала, що не знає, коли повернеться до Росії. Куди вона поїхала, Фатьянова не уточнила.
Улітку цього року Фатьянова хотіла балотуватися до парламенту Петербурга, пише "Радио Свобода". Партія "Яблоко" відмовилася висувати її. Тоді вона зареєструвалася самовисуванцем, виборчком дозволив їй відкрити виборчий рахунок та розпочати збір підписів. Збір підписів відбувався "під наглядом поліції", збирачів затримували під різними приводами. Коли більш ніж половину підписів було зібрано, виборчком анулював її висування через те, що раніше Фатьянова очолювала штаб Навального у Петербурзі.
Контекст:
Прокуратура Москви 16 квітня цього року вимагала визнати фонди та штаби Навального екстремістськими організаціями. За версією відомства, соратники Навального хочуть "створити умови зміни основ конституційного ладу, зокрема з використанням сценарію "кольорової революції".
Штаби Навального у різних містах РФ оголосили про зупинення діяльності. 26 квітня прокуратура Москви тимчасово заборонила їхню роботу до рішення Мосміськсуду за позовом про визнання штабів політика екстремістськими організаціями.
Справи про визнання ФБК екстремістською організацією оголосили "державною таємницею", повідомляв директор ФБК Іван Жданов.
На початку червня президент Росії Володимир Путін підписав закон, який забороняє брати участь у виборах людям, причетним до діяльності екстремістської чи терористичної організації. У РФ його назвали "законом проти ФБК".
9 червня Мосміськсуд визнав засновані Навальним організації екстремістськими. Наразі діяльність фондів офіційно заборонена, а їхніх членів та навіть просто прибічників, згідно з новим законом, не зможуть обирати до законодавчих органів усіх рівнів протягом кількох років.
Навальний заявив, що рішення Мосміськсуду не змусить його самого та його прибічників відступити від своїх цілей.
У вересні 2021 року стосовно Олексія Навального, а також його прихильників Леоніда Волкова та Івана Жданова у РФ порушили кримінальну справу про створення та керівництво екстремістською спільнотою.
Відповідно до ст. 282 КК РФ, створення екстремістської спільноти та керівництво нею карається штрафом у розмірі від 400 до 800 тис. руб. або позбавленням волі строком від шести до 10 років.