Екскоординатор санкційної політики Держдепу Фрід про "Північний потік – 2": Німці припустилися помилки. Але не вони вороги і не вони проблема G

За даними Nord Stream 2 AG, до 31 березня залишилося укласти приблизно 121 км труб
Фото: ЕРА
Газопровід "Північний потік – 2" є "дуже поганою ідеєю" для України, Польщі та всієї європейської енергетичної солідарності. Таку думку висловив в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман американський дипломат, колишній координатор санкційної політики Держдепартаменту США Деніел Фрід.

Зараз триває сильна боротьба стосовно питання будівництва газопроводу всередині Німеччини, зауважив Фрід.

"Партія "зелених" виступила проти цього [...]. Німці припустилися помилки. Але не вони вороги і не вони проблема. [Президент Росії Володимир] Путін – це проблема. Адміністрація [президента США Джо] Байдена шукає спосіб уникнути стратегічної шкоди від "Північного потоку". Вони не хочуть вводити санкції проти Німеччини", – пояснив дипломат.

Однак питання, що робити на поточній стадії проєкту, на думку Фріда, залишається відкритим.

"Звичайно, якби Путін захопив Україну, то баланс думок у Німеччині щодо "Північного потоку", який вже змінюється, змінився б стрімкіше. Але давайте з'ясуємо: "Північний потік – 2" був і залишається поганою ідеєю!" – підкреслив він.

"Без Блінкена антиросійських санкцій за напад на Україну просто не було б". Повний текст інтерв'ю екскоординатора санкцій США проти РФ Фріда Олесі Бацман

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Контекст:

"Північний потік – 2" – газопровід, який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Повідомляли, що вартість проєкту – €9,9 млрд, його фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie та австрійська OMV.

Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

У 2018 році Німеччина, Фінляндія і Швеція дозволили прокладати трубопровід через свою територію, Данія залишалася останньою країною, яка не дозволяла. Через це оператор проєкту запропонував прокласти трубопровід в обхід Данії. 30 жовтня 2019 року Данське енергетичне агентство дало дозвіл на будівництво ділянки газопроводу "Північний потік – 2", яка проходить через континентальний шельф Данії.

Будівництво газопроводу почали у 2018 році. Із кінця 2019 року проєкт і компанії, що беруть участь у ньому, – під американськими санкціями, які неодноразово розширювали. Будівництво заморозили, коли було добудовано 93% газопроводу, повідомила компанія-оператор Nord Stream 2 AG.

За рік, 11 грудня 2020 року, будівництво відновили. У лютому 2021-го в "Газпромі" заявляли, що планують ввести "Північний потік – 2" в експлуатацію цього року.

23 лютого 2021 року стало відомо, що 18 європейських компаній покинули проєкт газопроводу "Північний потік – 2" або вже на стадії виходу. Причиною цього стали можливі нові санкції щодо проєкту з боку США. Німеччина наполягає на завершенні будівництва.

Компанія Nord Stream 2 AG повідомляла на початку квітня, що до 31 березня залишилося укласти приблизно 121 км труб. За інформацією оператора, це 5% від загальної протяжності газопроводу.