Ексрозвідник КДБ Швець: Члени сім'ї Лукашенка минулого тижня зв'язувалися зі США щодо їх імовірної евакуації за кордон
Колишній розвідник КДБ СРСР, однокурсник президента РФ Володимира Путіна з інституту КДБ Юрій Швець в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман, посилаючись на свої джерела, розповів, що члени сім'ї президента Білорусі Олександра Лукашенка контактували з американцями щодо ймовірної еміграції в іншу країну з гарантією їхньої особистої безпеки та збереження капіталу.
Члени сім'ї президента Білорусі Олександра Лукашенка вели переговори з американською владою про ймовірну евакуацію за кордон. Про це з посиланням на свої джерела в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман розповів колишній радянський розвідник і однокурсник президента РФ Володимира Путіна з інституту КДБ Юрій Швець.
"У мене є цілком достовірна інформація, це вже не з Мінська і не з Кремля, про те, що члени сім'ї Лукашенка нещодавно, а точніше – минулого тижня, зв'язувалися з американцями і порушили питання, чи не можуть американці вивезти їх куди-небудь для подальшого проживання з гарантією їхньої особистої безпеки та якихось капіталів", – повідомив Швець.
Журналістка уточнила, йшлося про евакуацію лише сім'ї Лукашенка чи про самого Лукашенка теж.
"Ішлося "про нас". Це делікатне питання – згадувати ім'я Лукашенка. Але питання полягало в тому, щоб практично всю сім'ю [вивезти]. Американці відповіли дуже ухильно, мовляв, вибачте, хлопці, в такі ігри ми грати не будемо", – розповів колишній радянський розвідник.
На його думку, Лукашенка лякає доля колишнього президента України Віктора Януковича, який 2014 року під час масових протестів утік до Росії.
"Дивлячись на Януковича та інших членів його команди, яких обібрали в Росії як липку, до нитки, [Лукашенко не хоче повторювати їхню долю]. Непосильною працею 26 років наживав [багатство], і все – залишився голим і босим", – сказав Швець.
Він вважає, що розвиток подій у Білорусі може відбуватися за двома сценаріями: м'яким і жорстким. В обох випадках Лукашенко втратить владу.
У першому випадку зміна влади має відбутися за активної участі координаційної ради білоруської опозиції, яку, за інформацією Швеця, формували "зі значним впливом Москви".
"[За цього сценарію] переговорну групу, яку нібито створила опозиція, доповнюють представниками колишньої та нинішньої номенклатури Білорусі. Її ніби розмивають і роблять прийнятнішою для переговорів із Лукашенком. Вона починає переговори про повторні президентські вибори, але вже без участі Лукашенка. Проводять вибори. Виникає нова політична система. І гарантом усього цього мають бути, за задумом і в Мінську, і в Москві, Німеччина, Франція, ОБСЄ і, можливо, США", – сказав Швець.
За результатами цієї операції, за його словами, Білорусь має стати схожою на Вірменію.
"Тобто Білорусь залишається незалежною державою, але її збройні сили і спецслужби значною мірою переходять під контроль Росії. Це м'який варіант", – уточнив аналітик.
За жорсткого сценарію російські спецслужби мають усунути Лукашенка від влади силовими методами, попередив Швець.
"Якщо він на якомусь етапі почне впиратися, тоді за допомогою "зелених чоловічків" відбудеться дестабілізація ситуації в Білорусі. Під прикриттям "зелених чоловічків" у гру вступлять російські спецпризначенці, і Лукашенка просто приберуть", – вважає експерт.
На його думку, Лукашенко надзвичайно наляканий будь-яким із цих сценаріїв, саме тому члени його сім'ї контактували зі США.
Інтерв'ю зі Швецем вийде сьогодні ввечері на YouTube-каналі "Алеся Бацман". Трансляція розпочнеться о 18.00.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла кандидатка від опозиції Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрали менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Десятки людей залишаються в СІЗО.
Тихановська сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори. Вона оголосила про створення координаційної ради для передання влади в Білорусі. 18 серпня у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада готова до переговорів із Лукашенком.
Чинний глава держави сказав, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.
За даними агентства Bloomberg, після виборів оточення Лукашенка говорило з російською владою про ймовірність його втечі в Росію в разі повалення. Джерела агентства розповіли, що Кремль стурбований тим, що Лукашенко може втратити владу.
В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, яке було записано за кілька днів до виборів, Лукашенко заявив, що за жодних обставин не покине Білорусі. "Лукашенко ніколи нікуди не тікатиме, і мої діти нікуди не тікатимуть. Ви розумієте? Ось це моя особливість. А знаєш, ще чому? Тікають ті, у яких кишені набиті", – заявив він.