Ердоган – мало передбачуваний і авторитарний політик. Як йому буде вигідно, так він і поводитиметься з Україною – журналіст Мацарський
Реджеп Ердоган із великою часткою ймовірності залишиться президентом Туреччини до 2029 року, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" український журналіст, військовий кореспондент, який працює в гарячих точках Близького Сходу, Юрій Мацарський.
Вибудовуючи відносини з Україною, президент Туреччини Реджеп Ердоган буде відштовхуватися від своїх інтересів, заявив виданню "ГОРДОН" український журналіст, військовий кореспондент, який працює в гарячих точках Близького Сходу, Юрій Мацарський, коментуючи розширення повноважень Ердогана, яке на референдумі, що пройшов 16 квітня, підтримала більшість жителів Туреччини.
"Судячи з усього, Ердоган справді залишиться президентом до 2029 року. Давати прогноз, як саме ердоганівська Туреччина буде поводитися з Україною, поки що нереально. Ердоган – мало передбачуваний і авторитарний політик. Як йому буде вигідно, так він і поводитиметься з Україною. Влада для нього не інструмент, а самоціль", – зазначив Мацарський.
Він акцентував на тому, що періодично Ердоган досить різко змінює своє ставлення до президента РФ Володимира Путіна.
"В Ердогана немає серйозних принципів, є одномоментні інтереси. Сьогодні він може сваритися з Москвою, обзивати Путіна шакалом, підтримувати Україну, а завтра – обніматися з президентом РФ перед камерами: мовляв, Росія і Туреччина – братні народи. Якщо Ердогану буде вигідно, він продовжить підтримувати суверенітет та територіальну цілісність України, повністю погоджуватиметься із Заходом у кримському питанні. Але ніхто не знає, якою завтра буде політика Туреччини, які чергові амбітні проекти з'являться в Ердогана, що йому нашепочуть його релігійні радники", – підкреслив журналіст.
На його думку, авторитарний режим у Туреччині буде лише зміцнюватися.
"Потрібно дуже уважно стежити за подальшими кроками Ердогана. Причому не стільки всередині країни, тут якраз усе зрозуміло: буде жорсткий авторитарний режим із поступовим позбавленням владних повноважень уряду, парламенту, судової системи. Потрібно стежити, як Туреччина буде поводитися на зовнішньополітичному фронті. Стежити й пам'ятати: Ердоган керується винятково миттєвими інтересами", – резюмував Мацарський.
Референдум про розширення повноважень президента Туреччини пройшов 16 квітня. Турецьке державне новинне агентство Anadolu повідомляє, що за підсумками підрахунку 100% бюлетенів 51,41% виборців проголосували за посилення повноважень президента країни, 48,59% висловилися проти таких змін.
11 грудня 2016 року заступник голови парламентської фракції Партії справедливості й розвитку, що є керівною в Туреччині, Мустафа Еліташ представив спікеру парламенту Ісмаїлу Кахраману пакет конституційних поправок. Парламентський комітет схвалив проект змін до конституції, які розширюють повноваження президента.
Згідно з документом, президент стає главою державної системи й матиме повноваження щодо призначення віце-президента, міністрів і високопоставлених чиновників. Укази президента також будуть визначати рішення щодо створення, розформування повноважень, обов'язків і структури міністерств. Президент нарівні з парламентом отримає право ухвалювати рішення про проведення повторних виборів, а також зможе оголошувати режим надзвичайного стану в країні.
Видання The Guardian писало, що пакет поправок до конституції дасть змогу чинному президентові Туреччини Реджепу Ердогану залишатися при владі до 2029 року.