Фейгін: Значна частина оточення Путіна намагається забезпечити собі "подушку" у Вашингтоні – немає сумнівів
Близьке оточення президента РФ Володимира Путіна хотіло б на тих чи інших умовах домовитися із Заходом, насамперед – з адміністрацією США, про гарантії безпеки для себе та свого бізнесу, і "така комунікація є". Таку думку в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив російський юрист, блогер Марк Фейгін.
"Те, що значна частина важливих осіб намагається собі якусь "подушку" (гарантії безпеки. – "ГОРДОН") забезпечити – насамперед у Вашингтоні – у цьому в мене сумнівів немає. Та й домовленості про цю подушку могла цілком досягнути й раніше. Але ситуація змінюється, і вони теж сідають, ніби накриваються тазиком, і сидять на перископній глибині, вважають, що "повз мене пронесе", – сказав Фейгін.
Юрист не відкидає, що є емісари, яких оточення Путіна відправляє для переговорів у своїх інтересах.
"Пам'ятаєте, як у "Штірліці" (фільмі про Штірліца "17 миттєвостей весни". – "ГОРДОН") герой Василя Ланового поїхав на переговори? Напевно, у них є й емісари для цього, я думаю. І американці – люди в цій справі досвідчені. Уже купувати еліти для них, знаєте, справа не нова. Особливо в такій ситуації, коли скажений вождь погрожує ядерною війною", – висловив свою думку блогер.
Враховуючи погрози, що вже прозвучали з вуст Путіна, Захід зацікавлений у комунікації з оточенням російського президента і контролі над ним, вважає Фейгін.
"Ти погрожуєш планеті, що ти її розколеш навпіл. І чого це американці мають за цим спостерігати байдуже? От цікаво. "А я, – каже,– усіма видами озброєнь". Ну, із попередньої його промови. І сам він побрязкував цим. 21 вересня він взагалі про розу вітрів заявив, якщо ви пам'ятаєте. Ну ось. Тому насправді й американці дуже схильні до того, що "давайте, друзі, давайте", – припустив він.
Водночас російські бізнесмени, на думку блогера, намагаються дистанціюватися від війни, декларуючи, що в питанні досягнення миру на них не варто розраховувати.
"Вони взагалі не про це. Олігархи взагалі не про це. Навіть ніби інституційно. "Ми ніби грошима. Ми крадіжкою, там корупцією. А війна – це не до нас", – сказав юрист.
Фейгін стверджує, що російські олігархи так само відповідають американцям.
"[Бізнесмени Михайло] Фрідман та [Петро] Авен – вони відповідають: "Чого ви до нас причепилися? Ми не можемо нічого. Так, ми цих людей знаємо. Так, ми з ними пов'язані. Але ми ж це питання [не можемо вирішити]", – сказав він.
Фейгін упевнений, що таку саму позицію займає російський бізнесмен Роман Абрамович.
"Чому ви від мене вимагаєте, щоб я зупинив війну? Зупинити я її не можу. Я можу полоненими позайматися, зеренцем, туди-сюди, а це – я пас. Але ви зніміть із мене санкції", – моделює блогер позицію Абрамовича
"Так чи інакше, звісно, ця комунікація є. Ми бачимо цих суб'єктів комунікації. Ось усіх, кого я перерахував, та інших. Їх більше", – вважає Фейгін.
Він переконаний, що олігархи, якщо й роблять якісь спроби протидіяти війні, то бажають це для себе самих, а не заради Росії чи України.
"Вони, безумовно, намагаються для себе... Не те щоб вони хочуть і так сильно переймаються через українців чи, зрештою, через росіян. Росію вони взагалі ненавидять. Але вони за себе. "Ось я спробую хоч що-небудь, хоч на міліметр зробити. Але ви зніміть із мене санкції, залиште мої капітали. Я ось хочу просто... Наче я тут ні до чого. Я просто займатимуся, сидячи в себе в замку. Якийсь бізнес тече… Ось у мене там мільярди заморожені. Не чіпайте їх – і все", – сказав він.
Однак така позиція вже не зустрічає розуміння в Заходу, уважає блогер.
"А їм відповідають: "Ні, друже, це раніше так було і могло б прокотити. А зараз так не прокотить. Іди вирішуй питання". І я підозрюю, що, певна річ, безумовно, те, що ми обговорюємо, – так само, у тих самих термінах і дефініціях обговорюють і вони між собою. Безперечно обговорюють, як із цього всього випливти. Подивимося на результати", – підсумував Фейгін.
Фейгін: Безпорадність Путіна рано чи пізно змусить діяти його оточення. У Росії завжди так відбувалося. Ти або Берія, або Хрущов. Повний текст інтерв'ю.
Контекст:
З початку військового вторгнення Росії в Україну Захід увів кілька пакетів санкцій проти Росії. Вони, зокрема, стосуються великих російських банків, низки наближених до президента РФ Володимира Путіна чиновників, бізнесменів та їхніх дітей.
Через санкції на Заході почали заарештовувати активи російських бізнесменів. Зокрема, арешт наклали на 156-метрову яхту російського мільярдера Алішера Усманова, а також на яхти виконавчого директора нафтогазової компанії "Роснефть" Ігоря Сєчина, мільярдерів Олексія Мордашова та Геннадія Тимченка. Крім того, в Італії заарештували найбільшу вітрильну яхту у світі А, яка належить російському бізнесменові Андрієві Мельниченку.
1 жовтня Рада національної безпеки і оборони України ввела санкції, які охоплять понад 3600 компаній і людей. Серед них, зокрема діти й родичі Путіна та його близького оточення, представники регіональних еліт і влади Росії, російські олігархи та їхнє близьке оточення, високопосадовці державних корпорацій РФ та інші.