Генсек НАТО: "Талібану" не визнає міжнародна спільнота, якщо він захопить Афганістан силою
Він повідомив, що сьогодні союзники по НАТО обговорювали в межах Північноатлантичної ради ситуацію в Афганістані, де триває наступ представників руху "Талібан".
"Ми і далі оцінюємо розвиток подій і перебуваємо у постійному контакті з афганською владою та рештою міжнародної спільноти. Нашою метою залишається якомога більше підтримувати афганський уряд і сили безпеки. Безпека нашого персоналу понад усе. НАТО збереже дипломатичну присутність у Кабулі та продовжить адаптацію у разі необхідності", – заявив Столтенберг.
Генсек повідомив, що союзники по НАТО "глибоко стурбовані високим рівнем насильства, зумовленим наступом талібів, зокрема нападами на мирних жителів, цілеспрямованими вбивствами і повідомленнями про інші серйозні порушення прав людини".
"Талібану" варто зрозуміти, що його не визнає міжнародна спільнота, якщо він захопить країну силою. Ми, як і раніше, схиляємось до підтримки політичного врегулювання конфлікту", – підкреслив він.
Контекст:
Ісламістський рух "Талібан" утворили 1994 року, із 1996-го до 2001 року він перебував при владі в Афганістані і контролював більшість території країни. Після повалення свого уряду 2001 року таліби почали бойові дії проти влади.
Після терактів 11 вересня 2001 року у США і відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан ввели американські війська. У лютому 2020 року представники США та руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання.
США почали виведення військ у квітні 2021 року. У Білому домі заявили, що мають намір завершити цей процес до кінця серпня.
На тлі виведення американських військ ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася.
Станом на 13 серпня "Талібан" контролює вже 18 столиць провінцій в Афганістані із 34. Таліби захопили міста Зарандж (провінція Німроз), Шеберган (провінція Джаузджан), Кундуз (провінція Кундуз), Айбак (провінція Саманган), Сарі-Пуль (провінція Сарі-Пуль), Файзабад (провінція Бадахшан), Талукан (провінція Тахар), Фарах (провінція Фарах), Пулі-Хумрі (Баглан), Газні (провінція Газні), друге за кількістю населення місто в країні Кандагар (провінція Кандагар) і третє за розміром місто країни Герат.
Також 13 серпня вони захопили міста Калат (провінція Забуль), Тарінкот (провінція Урузган), Пулі-Алам (провінція Логар), Фірузкух (провінція Гор), Калаї-Нау (провінція Бадгіс) і Лашкаргах (провінція Гільменд).
Associated Press написало, що столиця Афганістану поки не є під прямою загрозою, проте "Талібан" бореться з урядовими військами приблизно за 80 км від Кабула.
Телеканал Al Jazeera із посиланням на джерела повідомив 12 серпня, що афганський уряд запропонував представникам угруповання "Талібан" участь в управлінні країною за умови припинення насильства. За даними інсайдера, пропозицію передали через Катар (у цій країні проводять мирні переговори із врегулювання ситуації в Афганістані).
Через погіршення ситуації з безпекою МЗС України закликало українців негайно покинути Афганістан, з таким самим закликом до своїх громадян виступило посольство США. Сполучені Штати і Великобританія евакуюють своїх громадян, Данія – афганців, які працювали в Афганістані на її уряд.