Глава Єврокомісії закликала владу РФ звільнити Навального
Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала російську владу негайно звільнити російського опозиціонера Олексія Навального. Її заяву 18 січня опубліковано на сайті Єврокомісії.
"Я засуджую затримання Олексія Навального вчора російською владою після його повернення в Росію. Російська влада має негайно звільнити його і гарантувати його безпеку. Затримання політичних опонентів суперечить міжнародним зобов'язанням Росії. Ми також, як і раніше, очікуємо на проведення ретельного і всебічного розслідування замаху на життя Навального. Ми уважно стежитимемо за ситуацією", – сказала вона.
Навальний із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію в Німеччині. Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку був у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте". Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на нервово-паралітичний агент "Новачок". Факт отруєння Навального речовиною з групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції і Швеції. Політик був у комі 18 днів. 22 вересня політика виписали з клініки.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
14 грудня оприлюднили розслідування Bellingcat, The Insider, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга за два місяці спроба отруєння – під час першої, у липні 2020-го, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Політик сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна.
13 січня 2021 року Навальний заявив, що почувається майже здоровим і готовий повертатися в Москву. Того самого дня стало відомо, що із 29 грудня 2020 року він перебуває у федеральному розшуку в Росії. Федеральна служба виконання покарань РФ заявила, що "вживе всіх заходів" щодо затримання опозиціонера у справі "Ів Роше", вирок щодо неї винесли у 2014 році. Тоді політика визнали винними в шахрайстві і легалізації злочинних коштів, йому призначили умовне покарання у вигляді трьох із половиною років позбавлення волі з п'ятирічним випробувальним терміном. У 2017 році випробувальний строк продовжили на один рік. Він закінчився 29 грудня 2020 року, до цього терміну Навальний мав не рідше ніж двічі на місяць приходити на реєстрацію в органи Федеральної служби виконання покарань. У 2017 році Європейський суд із прав людини визнав вирок несправедливим, російська влада виплатила Навальному компенсацію, однак сам вирок йому не скасували.
У ФСВП заявили, що Навальний у 2020 році "систематично і неодноразово порушував умови випробувального терміну, зокрема щонайменше шість разів не з'явився на реєстрацію". "У зв'язку з тим, що фактичне місцеперебування засудженого із 24 вересня 2020 року ФСВП невідоме, 27 листопада щодо Навального розпочали первинні розшукові заходи, а 29 грудня засудженого Навального оголосили в розшук із приписом про вжиття заходів щодо його затримання в разі встановлення місця перебування", – повідомили у відомстві. Сьогодні суд має обрати Навальному запобіжний захід.
17 січня Навальний повернувся в Росію. Відразу після прильоту його затримали в аеропорту "Шереметьєво", після чого відвезли в другий відділок поліції міста Хімки Московської області.
18 січня суд у приміщенні поліцейського відділку Хімок обирає Навальному запобіжний захід.