Глава Міненерго України передав Єврокомісії позицію Києва щодо газового контракту Росії та Угорщини. У відповідь йому вказали на реформи в енергетиці

У Єврокомісії хотіли перевірити відповідність газового контракту РФ та Угорщини правилам ЄС
Фото: depositphotos.com
Міністр енергетики України Герман Галущенко передав єврокомісарці з питань енергетики Кадрі Сімсон позицію Києва щодо підписаного контракту на постачання російського газу в Угорщину в обхід України. Про це повідомив "Інтерфакс-Україна" 28 вересня представник Єврокомісії.

"Комісар Сімсон вислухала думку міністра [Галущенка] і пояснила йому роль комісії в оцінюванні такого контракту відповідно до законодавства ЄС про безпеку постачання. Сімсон підтвердила добре відому позицію комісії про те, що в ЄС вважають Україну надійною транзитною країною", – зазначив представник.

За його словами, на зустрічі з Галущенком єврокомісарка вказала на важливість реформ, які проводять в Україні на ринку електроенергії та газу. Сімсон говорила про підтримку синхронізації України з електромережею ЄС.

"Єврокомісар і міністр обмінялися думками щодо шляхів сприяння переходу України на чисту енергію і про стан програм із підвищення безпеки атомних електростанцій", – заявив представник Єврокомісії.

Контекст:

Угорщина покривала газові потреби завдяки Росії, отримуючи газ трубопроводом через Україну. В останні роки Угорщина диверсифікувала газовий імпорт, відкривши транскордонні газопроводи-інтерконнектори з більшістю сусідніх держав і забезпечивши постачання від Royal Dutch Shell через порт для приймання скрапленого газу в Хорватії, зазначила "Немецкая волна".

У липні цього року стало відомо, що сербська компанія Srbijagas і угорська FGSZ завершили будівництво лінійної частини газопроводу "Балканський потік", яким Угорщина зможе отримувати російський газ в обхід України. Постачання газу за новим маршрутом мають почати з 1 жовтня.

27 вересня угорська державна енергетична група MVM CEEnergy Zrt уклала угоду з "Газпромом" про постачання російського газу на період до 2036 року. Згідно з контрактом, Угорщина отримуватиме 4,5 млрд м&³3; газу на рік в обхід України.

У МЗС України заявили, що здивовані та розчаровані рішенням Угорщини, а також попередили про намір звернутися до Єврокомісії через це. Генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон повідомив, що транзит газу до Угорщини через Україну можуть повністю припинити, незважаючи на контракт, який діє до 2024 року.

Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто у відповідь на критику угоди звинуватив Київ у "втручанні" у внутрішні справи Угорщини, тому що не вважає постачання російського газу політичним питанням. Він заявив, що "глибоко обурений рішенням українського уряду оскаржити цю угоду в Європейській комісії".

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після цього назвав ударом дії Будапешта. "Вони, підписуючи договір, знали про нашу позицію. Угорщина завдала удару по україно-угорських відносинах, виключивши український газопровід зі схеми постачання газу з Росії. Це удар, і ми відповідатимемо на нього відповідним чином, тому що тут не повинно бути ніякого жалю і ніякого співчуття", – заявив глава МЗС.

Єврокомісія збиралася перевірити, чи дотримано в умовах газового контракту правил ЄС.