Глава МЗС ФРН вважає, що надання зброї Україні поставить під загрозу переговори у нормандському форматі щодо Донбасу
Про це 18 лютого під час виступу на Мюнхенській конференції з питань безпеки заявила глава МЗС Німеччини Анналена Бербок.
Виступ Бербок транслювали на YouTube-каналі Держдепартаменту США.
Мер Києва Віталій Кличко, звертаючись до Бербок, подякував Німеччині за надану допомогу Україні, але зазначив, що 5 тис. шоломів, які надала ФРН, – недосить для оборони країни від імовірного вторгнення РФ.
"Для нас це непросте рішення. Але якщо ми поставимо цим кроком під загрозу нормандський формат, і він не більше працюватиме, це, на мій погляд, буде також великою загрозою безпеці для кожного громадянина в Україні, у зв'язку із ситуацією навколо контактної лінії, в окремих районах", – відповіла Бербок.
За її словами, зараз важливо, щоб сторони повернулися за стіл переговорів для обговорення Мінських домовленостей.
"Але ми розглядаємо кожне прохання, тому що ми стоїмо пліч-о-пліч із вами і вашими громадянами. Тому, коли ви попросили про шоломи, ми подивилися, скільки шоломів ми можемо надати, мені шкода, що їх було лише 5 тис. Зараз у нас є новий список, ми розглядаємо його, що маємо, що ми можемо зробити", – зауважила Бербок.
Контекст:
На тлі накопичення Росією військ біля кордонів з Україною і повідомлень про ймоврне вторгнення РФ низка країн, зокрема США, Великобританія, країни Балтії, Чехія та інші держави, оголосили про передання Україні оборонного озброєння і боєприпасів.
Німеччина від початку війни у 2014 році надає Україні фінансову допомогу, допомагає лікувати поранених на Донбасі українських військовослужбовців. Увесь цей час Берлін відмовлявся від надання зброї та у 2021 році блокував постачання зброї Україні через НАТО, коли США попереджали про ймовірне нове вторгнення Росії.
Для Німеччини східна частина Європи – особлива частина світу, говорила посолка ФРН в Україні Анка Фельдгузен, пояснюючи небажання Берліна надавати Києву зброю. "Ми всі були виховані з ідеєю, що німецьких солдатів, німецької зброї тут ніколи не буде. Ця ідея ніби в ДНК німців", – заявляла вона у червні 2021 року.
Після зміни уряду позиція Німеччини щодо постачання Україні оборонної зброї не змінилася, заявила на початку 2022 року Бербок.
Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня говорив, що офіційна Німеччина відмовляється допомагати Україні з озброєнням у зв'язку з тим, що залежить від Росії.
Нинішня політика Німеччини щодо Росії не відповідає вимогам НАТО, ЄС і партнерів Німеччини і загалом "нашому часу", заявив 25 січня міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс. Також дії Берліна критикували у Польщі.
Німеччина надасть Україні 5 тис. військових захисних касок, заявила 26 січня міністерка оборони країни Крістіне Ламбрехт. Такою допомогою Німеччина "дає чіткий сигнал", що підтримує Україну, сказала голова оборонного відомства. 6 лютого вона зауважила, що обсяг допомоги, яку Німеччина надала Україні, становить €1,83 млрд. Міністерка підтвердила, що зброї Берлін Києву не передаватиме.