Глава МЗС України розповів, із якими країнами ведуть перемовини щодо гарантій безпеки
Президент Володимир Зеленський вважає, що після припинення вогню та виведення російських окупаційних військ західні країни могли б надати Україні повноцінні гарантії безпеки – у такому обсязі, як тоді, коли б Україна була членом НАТО. Зеленський упевнений, що такий варіант був би компромісним для всіх зацікавлених сторін.
Кулебу запитали, що має на увазі Україна, коли говорить про гарантії безпеки.
Глава МЗС відповів, що Україна хоче мати щось схоже до ст. 5 договору НАТО, що "якщо хтось нападе на Україну, то ті країни, які надають свої гарантії безпеки, протягом 24 годин нададуть Україні всю необхідну зброю, ухвалять резолюцію Радбезу ООН із вимогою припинити агресію та введуть санкції".
Журналістка уточнила у Кулеби, чи буде зазначено назви країн, які дадуть ці гарантії безпеки.
Глава МЗС України відповів ствердно. За його словами, Україна веде перемовини зі США, Великобританією, Німеччиною, Францією та Туреччиною про їхню можливу участь у цій моделі.
Вони, за словами Кулеби, "позитивно поставилися до цієї ідеї". Це "єдине питання", яке Україна обговорює з п'ятьма країнами, решта – "це частина перемовин між РФ та Україною", резюмував міністр закордонних справ.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
З кінця лютого Україна та Росія проводять перемовини про закінчення війни, яка розпочалася 24 лютого після вторгнення РФ. Уже відбулося три очні раунди, зараз зустрічі делегацій проводять у відеоформаті.
Газета Financial Times 16 березня з посиланням на три джерела – учасників перемовин опублікувала попередній мирний план для припинення війни між РФ та Україною, що складається з 15 пунктів.
Зокрема, як пише газета, він передбачає відмову України від членства в НАТО, а також обіцянку не розміщувати іноземні військові бази чи озброєння на території країни. Водночас Україна збереже свої Збройні сили.
Натомість у Києві нібито розраховують на захист із боку союзників, таких як США, Великобританія та Туреччина.
За словами Кулеби, інформація, опублікована в Financial Times, – це позиція Росії. Радник керівника Офісу президента, член української делегації на перемовинах із РФ Михайло Подоляк заявив 16 березня, що "українська сторона має свої позиції".
Зеленський назвав пріоритети України на перемовинах: завершення війни, гарантії безпеки, суверенітет, відновлення територіальної цілісності.
17 березня глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу зазначив, що РФ не проти, щоб гарантами безпеки України стали п'ять постійних членів Ради Безпеки ООН (Франція, США, Росія, Китай та Великобританія), а також Туреччина та Німеччина.
18 березня президент РФ Володимир Путін заявив канцлеру Німеччини Олафу Шольцу про "нереалістичні пропозиції" України на перемовинах.