"Групі головорізів удається тероризувати всю Європу". Тихановська виступила на Саміті за демократію
"Дозвольте мені бути собою сьогодні. Дозвольте мені сказати, що я відчуваю. Я злюся. Тисячі моїх співгромадян перебувають у в'язниці, тому що вони наважилися виступити проти диктатора. Все почалося як протест проти фальсифікованих виборів, але стало боротьбою за гідність та справедливість. За це ми й далі платимо велику ціну", – сказала Тихановська.
Вона розповіла, що з минулого року в Білорусі затримали 40 тис. осіб, багато хто зазнавав допитів у КДБ, катувань та принижень, понад 300 тис. були змушені втекти, більше ніж 900 осіб визнали політичними в'язнями.
"Я спантеличена. Я не розумію, в чому різниця між словами "ми глибоко, сильно стурбовані" і "ми серйозно, надзвичайно стурбовані"? Я досі не можу зрозуміти, як одній групі головорізів удається тероризувати всю Європу – за допомогою захоплення літака чи організації незаконного ввезення мігрантів. Чому ці люди досі не зіткнулися із серйозними наслідками за свої нелюдські дії?" – запитала політикиня.
Вона наголосила, що підтримка демократії, підтримка білорусів – це процес, а не разова дія. На думку Тихановської, міжнародна спільнота "набагато сильніша, ніж показує", але діє неохоче.
"Уявіть, що ваш сусід – ґвалтівник. Ви не можете його ігнорувати. Але ви й не можете змусити його змінитися... Ви можете спробувати заспокоїти його або задовольнити його вимоги. Але це тільки змусить кривдника відчути, що він може контролювати вас, що він може маніпулювати вами... 27 років гноблення навчили нас, що умиротворення ніколи не працює. Якщо ви дасте йому палець, він відкусить по лікоть. Диктаторів не можна перевиховати", – заявила Тихановська.
Політикиня вважає, що в таких випадках ґвалтівнику потрібно чітко дати зрозуміти, що така поведінка матиме наслідки. У такому разі, на її думку, йдеться про проблему "для всього району, а не лише для сусідів ліворуч чи праворуч".
"Чому ж тоді світ робить так мало, коли йдеться про насильство, що відбувається зовсім поруч, у сусідній Білорусі?"– спитала вона.
Наприкінці свого виступу Тихановська запропонувала зробити наступний рік "роком спільної дії, роком, коли демократія дасть відсіч і поверне собі ініціативу".
"Наша боротьба триває. Білоруси протистоять диктатурі самовіддано і гордо, незважаючи на жах і страх. Ми можемо визначити майбутнє демократичної Білорусі. І ми покладаємося як на вашу допомогу, так і на вашу послідовність", – закликала політикиня лідерів держав.
Контекст:
У Білорусі 9 серпня 2020 року відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебував при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявляв, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми та поранення. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували та не транслювали по телебаченню. Низка держав, серед яких США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
2021 року масові вуличні протести в Білорусі припинилися, але переслідування людей, які брали участь у протестах, незалежних ЗМІ та правозахисних організацій триває.
На початку липня КДБ країни оголосив операцію із зачищення від "радикалів. Обшуки провели у десятка правозахисних організацій (серед них центр "Весна"), які допомагали постраждалим від переслідування влади за участь у мітингах. Силовики масово проводили обшуки та затримували журналістів опозиційних видань, мін'юст через суд заблокував діяльність низки ЗМІ та правозахисних організацій.
Станом на 11 грудня в Білорусі політичними в'язнями визнано 913 людей.
Тихановська покинула Білорусь одразу після президентських виборів. Вона стверджувала, що покинути країну її змусили погрозами силовики. Опозиціонерка сказала, що їй запропонували вибрати "між дітьми та в'язницею" і вона обрала дітей, виїхавши до Литви.