Грузинська омбудсменка назвала дезінформацією дані, що Саакашвілі їсть. Про це говорила влада Грузії

Саакашвілі голодує в колонії в Руставі
Фото: Ombudsman / Facebook
Омбудсменка Грузії Ніно Ломджарія стверджує, що колишній президент Грузії, голова Виконкому реформ України Михайло Саакашвілі не порушував умов голодування, вживаючи соки, про що говорила влада Грузії. Коментар омбудсменки було розміщено 6 листопада у її Facebook.

6 листопада пенітенціарна служба Грузії опублікувала відео з в'язниці, на якому показано, як Саакашвілі начебто "отримує їжу та натуральні соки у різний час дня". У відповідь політик пояснив, що соки давали йому медики в межах протоколу під час голодування, назвав звинувачення образливими та відмовився вживати "все, що входить до цього протоколу, зокрема мінерали, вітаміни та таблетки глюкози".

Візит до в'язниці, де утримують Саакашвілі, після цього здійснили представники грузинської омбудсменки, ознайомилися зі станом здоров'я політика, поговорили з медперсоналом, вивчили останню інформацію/документи, пов'язані з його голодуванням, а також зустрілися із самим Саакашвілі.

"Встановлено, що з 30 жовтня 2021 року на запит начальника медичного управління особливої пенітенціарної служби та медперсоналу установи йому в невеликих кількостях давали соки та пюре з медичною метою. Цей продукт йому надав сам медичний персонал, який пояснив, що його не можна вважати харчуванням і в малих дозах його вживання в рідкій формі зумовлене станом здоров'я пацієнта. [...] Згідно з одержаною інформацією, Михайло Саакашвілі з 1 жовтня 2021 року продовжує голодування і не отримує їжі", – ідеться у повідомленні грузинської омбудсменки.

Вона вважає, що "поширення такої дезінформації" представниками влади Грузії "шкодить не лише правовому статусу конкретної людини, а й усіх в'язнів".

"Таке ставлення може призвести до того, що ув'язнені, які голодують, відмовляться від усіх видів рідин і ліків, що ще більше погіршить стан їхнього здоров'я. Проте розголошення такої інформації є серйозним ударом по довірі ув'язнених до медичного персоналу – Михайлу Саакашвілі сказали, що вживання рідин і добавок є медичною необхідністю та заміною ліків", – пояснила омбудсменка.

Вона також має намір "вивчити питання одержання та публікації спеціальної категорії персональних даних про умови утримання та стан здоров'я Михайла Саакашвілі міністерством юстиції Грузії" і за потреби звернутися до органів контролю, щоб "вжити відповідних заходів".

Контекст:

У 2004–2013 роках Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль. Невдовзі після відставки з поста президента він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. З червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство працівника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту у листопаді 2007 року.

У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Того ж дня Саакашвілі було затримано та заарештовано, зараз він перебуває в пенітенціарній установі №12 у Руставі.

1 жовтня експрезидент Грузії оголосив голодування, якого дотримується вже 37 днів. Адвокати та лікарі політика повідомили про погіршення стану його здоров'я.

27 жовтня політика відвідала уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова. Вона розповіла, що за час голодування у Саакашвілі чотири рази був кризовий стан здоров'я, двічі йому робили переливання крові. За підсумками візиту Денісова заявила про порушення прав політика. Дії грузинської влади "очевидно є катуванням і способом позбавлення громадянина України Саакашвілі права на життя", підкреслила вона.