Голова ОБСЄ пояснив, чому зараз неможливо виключити Росію з організації
Росію поки що не можуть виключити з Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) з юридичних і політичних причин. Про це заявив цьогорічний голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі під час пресконференції у Скоп'є 1 грудня після завершення засідання ради міністрів ОБСЄ, пише "Укрінформ".
"Так, у рамках ОБСЄ точаться дебати щодо того, чи слід виключити Російську Федерацію з ОБСЄ через порушення основоположних принципів і зобов'язань організації. І є два аргументи, чому цього не можна було б зробити – юридичний і політичний", – сказав він.
За словами Османі, юридичний аргумент полягає в тому, що стосовно Росії не вдасться залучити принцип "консенсус мінус один" – коли одностайне рішення щодо важливого питання мають ухвалити всі інші члени організації, окрім РФ. Причина полягає в тому, що такої одностайності може просто не бути.
"Одного разу в 1992 році принцип "консенсус мінус один" був використаний, коли Югославія була виключена через масові порушення прав людини, але ми вважаємо, що цей принцип – "консенсус мінус один" – не спрацював би сьогодні, оскільки думки в рамках ОБСЄ розходяться", – сказав він.
Голова ОБСЄ додав, що політичний аргумент також полягає в тому, що "деякі держави-учасниці вважають, що ОБСЄ була створена як платформа для забезпечення діалогу між країнами, що не мають подібних поглядів".
"Так от, ОБСЄ не є й ніколи не була організацією країн-однодумців. А мета ОБСЄ полягає в тому, щоб об'єднати ці країни, які мають різні погляди, шляхом спільної роботи над комплексним підходом до безпеки, забезпечити мир і стабільність у нашому регіоні, і тому ці дебати, я думаю, вичерпані, принаймні на цьому етапі", – прокоментував Османі питання ймовірного виключення РФ з ОБСЄ.
Коментуючи приїзд міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова на засідання ради міністрів, він заявив, що російський міністр "не приїжджав до Скоп'є й не приїжджав до Північної Македонії", а брав участь у засіданні міжнародної організації, учасницею якої РФ залишається.
"Він приїхав до ОБСЄ так само, як і до Організації Об'єднаних Націй у Нью-Йорку кілька місяців тому, і між цими двома [організаціями] немає ніякої різниці", – заявив Османі.
Контекст:
ОБСЄ заснували 1994 року на Будапештському саміті, організація "виросла" з Наради з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ), діяльність якої розпочалася у 1970-х роках. ОБСЄ об'єднує 57 держав-учасниць із Північної Америки, Європи й Азії та є найбільшою у світі регіональною організацією, яка займається питаннями безпеки, зазначають на її сайті. Очільника ОБСЄ змінюють щорічно, 2023 року головує Північна Македонія.
У квітні 2022 року ОБСЄ заявила, що закриває спеціальну моніторингову місію в Україні. Організація ухвалила таке рішення після того, як РФ у березні заблокувала продовження мандата місії.
Із 1 липня припинив роботу й український офіс координатора проєктів ОБСЄ через те, що Росія не погодила продовження мандата ОБСЄ в Україні. Офіс вів діяльність в Україні протягом 23 років.
У листопаді делегація України заявляла про бойкотування роботи в Парламентській асамблеї ОБСЄ через небажання організації змінити правила й вигнати Росію.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і президент Володимир Зеленський закликають ОБСЄ виключити Росію з організації. Генеральна секретарка ОБСЄ Хельга Шмід вважає, що робити цього не треба, оскільки "одного разу нам знову знадобляться канали спілкування".