Іран відмовляється називати імена причетних до катастрофи літака МАУ – Єнін

Катастрофа сталася 8 січня 2020 року
Фото: ЕРА
За словами заступника глави МЗС України Євгенія Єніна, імена фігурантів розслідування справи про катастрофу літака "Міжнародних авіаліній України" Іран відмовляється називати, посилаючись на військову таємницю.

Влада Ірану відмовляється називати імена фігурантів розслідування катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України" (МАУ), яка сталася в січні 2020 року. Про це 21 лютого повідомив в ефірі телеканала "Україна 24" заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін.

"Нам до сьогодні відмовляються назвати імена тих осіб, які перебувають під підозрою або щодо яких найближчим часом буде скеровано обвинувальний акт до суду. Посилання йде на військову таємницю. Безумовно, закритий характер судового процесу, так само і зволікання у співпраці з правоохоронними органами України не сприяють посиленню довіри до розслідування, яке проводить Іран", – сказав дипломат.

За його словами, іранській стороні з першого дня розслідування надсилали запити про міжнародно-правову допомогу, але відповіді на них "або приходять зі значними затримками, або не містять фактичної інформації, яка вкрай потрібна для просування українського розслідування".

"Ми неодноразово наголошували у наших переговорах з Іраном, що Україна, як і вся цивілізована міжнародна спільнота, зацікавлена в прозорості цього процесу. Ми наполягали, щоб Іран привідкрив завісу над тими подіями принаймні для вузького кола спеціалістів. Ми запропонували й створення спільної слідчої групи. Ми наголошували на проведенні спільних слідчих дій. Але до сьогодні іранська сторона не відповіла нам позитивно на ці пропозиції", – пояснив Єнін.

Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану і Канади.

Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.

23 липня Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершили у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.

23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, отриманих із бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.

9 лютого 2021 року джерела канадського телеканала CBC News заявили, що людина з голосом, схожим на голос міністра закордонних справ Ірану Джавада Заріфа, мовою фарсі розповіла про можливості пояснити збиття літака. Вона сказала, що правди про трагедію не розкриють на рівні уряду та збройних сил Ірану. Пізніше спікер МЗС Ірану Саїд Хатібзаде спростував інформацію телеканала про наявність аудіозапису.

20 лютого в Ірані оголосили про завершення розслідування катастрофи. Прокуратура Ірану обвинувачує в причетності до катастрофи 10 осіб, серед них, за словами військового прокурора Тегерана Голам-Алі Туркі, є найвищі військові командири Корпусу вартових ісламської революції. Під вартою перебуває один.