"Я й далі надсилатиму йому листівки та малюнки дітей". Тихановська прокоментувала вирок чоловікові

Тихановська: Я намагатимуся робити щось дуже складне, імовірно, неможливе, щоб наблизити момент, коли ми з ним побачимося в новій Білорусі
Фото: Светлана Тихановская / Telegram
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська 14 грудня записала відео, у якому прокоментувала рішення Гомельського обласного суду, який оголосив вирок її чоловіку, опозиціонеру Сергієві Тихановському.

Відео опубліковано в Telergam-каналі Тихановської.

Вона наголосила, що записала звернення до оголошення вироку. Тихановська сидить на тлі стіни, де висить портрет її чоловіка та дитячі малюнки.

"Я уявляю, яка там буде цифра – і дуже складно психологічно її прийняти. Але, з іншого боку, рік, двадцять, сто років – це ненормально. Це незаконно, і це не те, із чим можна миритися. Тому коментуючи його так званий вирок, я ставитиму собі тільки одне запитання: що я робитиму із цією новиною?" – сказала опозиціонерка.

Тихановська заявила, що й далі захищатиме чоловіка, якого любить і який став лідером для мільйонів білорусів.

"Я намагатимуся робити щось дуже складне, імовірно, неможливе, щоб наблизити той момент, коли ми з ним побачимося в новій Білорусі. Я й далі надсилатиму йому листівки та малюнки дітей, щоб, коли ми зустрінемося, зробити із цього пам'ятний альбом. І все, що я роблю, я роблю заради цього моменту", – зауважила вона.

14 грудня в Гомельському СІЗО на виїзному засіданні суд ухвалив вирок Тихановському та ще кільком опозиціонерам. Тихановському дали 18 років колонії посиленого режиму. Інших опозиціонерів засудили на строки від 14 до 16 років.

Контекст:

Тихановський – білоруський блогер, автор YouTube-каналу "Страна для жизни" (у нього понад 300 тис. підписників). У травні 2020 року Тихановський оголосив про намір брати участь у президентських виборах у Білорусі, того самого місяця його взяли під варту.

ЦВК відмовила в реєстрації Тихановського кандидатом у президенти, після чого про намір балотуватися у президенти заявила його дружина Світлана. Тихановську зареєстрували кандидаткою, довкола її кандидатури об'єдналися штаби інших опозиційних кандидатів, яких не допустили до виборів.

Президентські вибори в Білорусі відбулися 9 серпня. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про впевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі почалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч людей, від початку 2021 року протестна активність упала).

За даними правозахисного центру "Весна", із серпня під час акцій затримали понад 25 тис. осіб, сумарно їм дали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. Станом на 14 грудня в Білорусі визнано політичними ув'язненими 920 осіб.

Тихановська після виборів була змушена покинути Білорусь.

11 березня цього року Слідчий комітет Білорусі висунув остаточне обвинувачення Тихановському та іншим фігурантам кримінальної справи, у якій він проходить. Йому інкримінували чотири статті Кримінального кодексу Білорусі: ч. 1 ст. 293 (організація масових заворушень); ч. 3 ст. 130 (розпалювання соціальної ворожнечі); ч. 2 ст. 191 (перешкода роботі ЦВК); ч. 1 ст. 342 (організація дій, що грубо порушують громадський порядок).