Ядерна риторика Москви – основний чинник вступу Фінляндії в НАТО – глава МЗС країни

Фінляндія разом зі Швецією подала заявку на членство в НАТО у травні
Фото: depositphotos.com
Ядерна риторика Москви стала основним чинником, який спонукав Фінляндію подати заявку на вступ у НАТО. Про це заявив міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто в інтерв'ю Kyodo News, опублікованому 4 грудня.

Міністр зазначив, що Фінляндія має 1300 км спільного кордону з РФ. За його словами, заяви Кремля про ядерну зброю змусили Фінляндію "реагувати та заручитися підтримкою".

Окрім того, російське вторгнення в Україну означало, що "реальності безпеки в Європі змінилися", сказав Гаавісто. Він додав, що нещодавні атаки на енергетичну інфраструктуру України були дуже жорстокими і свідчать про те, що Росія веде "тотальну війну" проти мирних жителів.

Контекст:

Фінляндія разом зі Швецією подала заявку на членство в НАТО у травні. Процес потребує ратифікації всіма 30 членами Альянсу. Уже 28 членів НАТО ратифікували вступ Швеції та Фінляндії в Альянс, окрім Угорщини й Туреччини.

Угорщина пообіцяла ратифікувати заявки на початку наступного року, повідомляв Гаавісто. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 29 листопада також заявив, що Будапешт схвалить вступ Фінляндії та Швеції в НАТО наступного року.

Водночас міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу 29 листопада заявляв: Швеція та Фінляндія мають "зробити ще більше", щоб Анкара схвалила розширення Альянсу. Але, за словами Гаавісто, Фінляндія виконала всі умови.

Туреччина заперечувала проти вступу двох скандинавських країн в Альянс відтоді, як вони подали заявки у травні після вторгнення Росії в Україну. Як пояснював президент країни Реджеп Ердоган, Туреччина не схвалює заявки, тому що Швеція і Фінляндія "не мають чіткої та недвозначної позиції щодо терористичних організацій", якими в Анкарі вважають, зокрема, Робітничу партію Курдистану (РПК).

29 червня Альянс ухвалив рішення про запрошення Фінляндії та Швеції до членства в Альянсі.