Якщо мирні переговори з Росією відбудуться, то саме Україна відіграватиме в них провідну роль – Держдеп США

Спікер Держдепу заявив, що жодна з країн не впливає на мирний процес більше, ніж Україна
Фото: U.S. Department of State / Flickr

Участь багатьох держав у переговорах щодо ситуації в Україні є корисною, але ніхто з них не має вирішального впливу. Про це спікер Держдепартаменту США Метью Міллер заявив на брифінгу 7 серпня, текстову версію якого опублікували на сайті дипломатичного відомства.

За його словами, представникам якомога більшої кількості країн "корисно бути присутнім і почути безпосередньо від України" про її мирні ініціативи та збитки, завдані російською агресією. Але на зустрічі, яка відбулася у вихідні в Саудівській Аравії, про мир не йшлося.

"Я не хотів би говорити про те, хто лідирує в переговорах, тому що їх поки що немає. Жодних мирних переговорів з Росією зараз не ведуть, тому що вона відмовилася вести повноцінні мирні переговори. Якщо мирні переговори колись відбудуться, то саме Україна буде відігравати провідну роль з неросійської сторони. США раді відігравати будь-яку роль, яка буде продуктивною, щоб стояти разом з нашими українськими партнерами, і ми будемо раді будь-якій іншій країні, яка також захоче відігравати продуктивну роль", – сказав Міллер.

Відповідаючи на запитання про роль Китаю, він назвав участь його посланця на зустрічі в Джидді "продуктивною". Держдеп вірить у перспективи участі Пекіна, але лише якщо він визнає незаконність агресії РФ.

"Я не говоритиму про деталі зустрічі, тому що це була приватна зустріч, але ми вважаємо продуктивним те, що вони приїхали. Ми вже давно говорили, що було б продуктивно, якби Китай відіграв свою роль у припиненні війни в Україні, якби він був готовий відігравати роль, яка поважає територіальну цілісність і суверенітет України... І я хотів би зазначити, що Росія, очевидно, заперечує проти цього, тому що ви бачили, як РФ критикувала цю зустріч і критикувала сам факт проведення цієї зустрічі", – зазначив спікер Держдепу.

Відповідаючи на запитання, чи Саудівська Аравія, Китай і США відіграють провідну роль у розробленні "конструктивного шляху виходу з війни", Міллер закликав не робити "висновків, заснованих на картинці".

 

Контекст:

5–6 серпня в Саудівській Аравії відбулися переговори, присвячені Україні. У конференції взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях, які відбулися в Копенгагені, повідомив глава Офісу президента Андрій Єрмак. Росію на зустріч не запрошували.

За підсумками переговорів у ОП заявили, що це були "продуктивні консультації щодо ключових принципів". "У нас була дуже чесна, відкрита розмова, під час якої представники кожної країни могли озвучити свою позицію й бачення. Були різні погляди, але всі присутні засвідчили відданість своїх країн принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. І саме на цих принципах побудована формула миру президента [України Володимира] Зеленського, про яку ми докладно розповіли", – сказав Єрмак.

За інформацією WSJ, учасники переговорів просунулися вперед у зусиллях "з формування міжнародного консенсусу щодо міцного і справедливого" мирного завершення війни. У переговорах вперше брав участь Китай, на саміт вирушив представник уряду КНР у справах Євразії Лі Хуей. За даними Spiegel, Пекін був активний і висловлював "позитивні" погляди на подальшу ймовірну зустріч такого роду. Дипломати, з якими спілкувалися журналісти WSJ, вважають, що Китай "загалом відіграв конструктивну роль" у переговорах.