Ясько заявила, що Саакашвілі у шпиталі зазнає тортур
"Сьогодні член опозиційної партії Грузії «ЄНР» Георгій Чаладже установив, що біля стін військового шпиталю в місті Горі, де перебуває Михайло, системно розміщують автомобіль, який випромінює електромагнітні хвилі. Вони викликають психічі розлади і, в загальному, деструктивно впливають на здоров’я, у разі системного використання призводять до летальних наслідків", – зазначила нардепка.
За її словами, випромінювання є небезпечним для всіх у радіусі 100 м.
"Для пояснення, наскільки цей механізм є загрозливим, Георгій наводить цифри – «загальноміські GPS-антени випромінюють 18 Вт, потужність цього автомобіля не менше ніж 200 Вт". Такі дії, що є реальним катуванням, ні за яких обставин не є допустимими!" – заявила Ясько.
Чаладзе вважає, що влада Грузії хоче позбутися Саакашвілі у такий спосіб. Про це депутат сказав 28 листопада грузинському телеканалу "Пірвелі".
"Це обладнання – не іграшка. Ця машина стоїть під його вікнами відтоді, як Саакашвілі було доставлено в Горі", – заявив політик.
Він закликав відреагувати на ситуацію омбудсмена Грузії та дипломатів.
Контекст:
У 2004–2013 роках Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль. Невдовзі після відставки з поста президента він покинув країну.
У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. З червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.
У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство працівника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту у листопаді 2007 року.
У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до країни. Того самого дня Саакашвілі затримали й заарештували. Він оголосив голодування.
11 листопада Спеціальна пенітенціарна служба Грузії оприлюднила відеокадри переведення Саакашвілі до тюремної лікарні Тбілісі. На кадрах видно, що Саакашвілі чинить опір, його силою тягне кілька охоронців.
За словами українського омбудсмена Людмили Денисової, відеозапис свідчить про факт катувань та жорстокого поводження.
Саакашвілі заявляв, що готовий припинити голодування, якщо його переведуть до цивільної багатопрофільної лікарні.
16 листопада, за даними Денисової, у Саакашвілі почалося криваве блювання. Під час зустрічі з адвокатами 18 листопада Саакашвілі знепритомнів. Його перевели до реанімації тюремної лікарні.
Група медичних експертів, сформована під егідою омбудсмена Грузії, заявила, що через тривале голодування у Саакашвілі розвинулося небезпечне неврологічне розлад і пацієнт може впасти в кому.
Саакашвілі погодився на переведення до шпиталю в Горі– "для отримання інтенсивної терапії, завершення голодування та реабілітації ". Екс-президента привезли до Горі у ніч проти 20 листопада. Того ж дня він припинив голодування, яке тривало 50 днів. Політик почав вживати їжу.
24 листопада Саакашвілі подякував грузинському товариству за порятунок його життя. У зверненні, опублікованому у Facebook, він заявив, що його "взяли у заручники, повністю заборонили зв'язки з громадськістю, свідомо порушили законні права та хотіли позбавити можливості залучити грузинський народ до рішучої боротьби проти темряви російського режиму".