"Є частка Патрушева, Золотова, якогось Абрамовича". Політтехнолог Шейтельман розповів, хто може стояти за Пригожиним
"Конфлікт Пригожина з [міністром оборони РФ] Шойгу і [начальником російського Генерального штабу Валерієм] Герасимовим роздутий до непристойності всередині Росії. Що це, на вашу думку?" – запитав Гордон.
Політтехнолог зауважив, що те, що відбувається, – це вже "щось більше", ніж просто конфлікт Пригожина із Шойгу та Герасимовим.
"Що сьогодні (інтерв'ю було записано 21 червня. – "ГОРДОН") Пригожин уже встиг заявити? Лише сьогодні, найсвіжіше. Він сказав слово "вони". Увесь час вживав у своїй новій промові слово "вони". "Вони там" досі не зрозуміли, що коли "ми доб'ємося перемоги"... Ну, він змушений говорити, що вони "доб'ються перемоги", бо інакше було б неполіткоректно для начальника ПВК "Вагнер", – пояснив він.
Шейтельман закликав не надавати значення словам Пригожина про "перемогу".
"[Пригожин заявив], що перемога буде страшенно кривавою, але "вони" це зрозуміють там тоді, "коли народ сколихнеться і їхнє життя буде по-справжньому в небезпеці". І він сказав: "Коли я кажу "вони", це не про Шойгу". І це не вперше – після "дідуся" відомого, тепер "вони" якісь", – звернув увагу політтехнолог.
На його думку, засновник ПВК "Вагнер", "звісно ж, вицілює [президента країни-окупанта РФ Володимира] Путіна".
"Зрозуміло, Шойгу – це все прелюдія до цієї гри великої. Я не знаю, чесно, цих усіх кремлівських розкладів, не фантазуватиму – хто там із ним [Пригожиним] разом, хто за ним стоїть, не стоїть... Він "таран" чи він сам собою – у цій ситуації навіть неважливо. Важливо, що такий гравець з'явився. Я думав, що має прилетіти якийсь "чорний лебідь", який внесе зміни до цієї війни – ось, мені здається, ця людина прилетіла", – вважає політтехнолог.
На думку Шейтельмана, саме засновник ПВК "Вагнер" – "великий кандидат у "чорні лебеді", тому що саме він "розхитує смуту в Росії", і сьогодні дедалі більше людей "ставлять на нього".
Політтехнолог розповів, що у свіжому російському соціологічному рейтингу довіри Пригожин з'явився (вперше) відразу на п'ятій позиції – услід за Путіним, главою МЗС РФ Сергієм Лавровим, Шойгу і прем'єр-міністром РФ Михайлом Мішустіним.
"Це публікують. Тобто, виявляється, Пригожин довіру має. І це правда – мені здається, що він має довіру. Авторитет – я впевнений, що він має. А інтерес також є – були дані, що в "Яндексі" його шукають удвічі частіше, ніж Путіна. І він здобуває із шаленою швидкістю популярність. Авторитет уже є, популярність додасться – і у нього гарні шанси. Поки у нього найкращі шанси зробити якісь зміни у Російській Федерації. Можливо, разом із кимось, можливо, під чиїмось крилом – не знаю", – дійшов висновку Шейтельман.
Він погодився з Гордоном, що поява такого персонажа, як Пригожин, і його становлення як помітної фігури була б неможливою без підтримки впливових людей.
"Я кажу ще раз. Якщо я зараз розповідатиму, то посилатимуся на тих самих "кремленологів", і все це буде занадто великою спекуляцією. Я впевнений в одному: це не одна людина [його розкручує], що от особисто [секретар Ради безпеки РФ Микола] Патрушев "призначив Пригожина". Ні, не так", – уточнив він.
На думку політтехнолога, Пригожин – це "акціонерне товариство", як і інші публічні фігури Російської Федерації.
"[Наразі покійний екслідер ЛДПР Володимир] Жириновський був "акціонерним товариством", у якому була частка цього, цього й цього. Пригожин – таке саме акціонерне товариство, тільки різниця – силове акціонерне товариство. Акціонерне товариство – армія, акціонерне товариство – сила страшна", – зауважив він.
Шейтельман нагадав, що Пригожин, говорячи про ПВК "Вагнер", хвалиться, що "вона – найсильніша армія світу".
"Але у прямому зіткненні з російською армією абсолютно незрозуміло, хто переможе. Інша річ, що прямого зіткнення і не буде, тому що у солдатів й офіцерів російської армії немає мотивації воювати з Пригожиним – він їм, узагалі-то, не ворог, він їм нічого поганого не робить", – спрогнозував він.
Політтехнолог припустив, що Пригожин сьогодні, можливо, – найбільша сила у РФ.
"Саме сила. Далі потрібні ще популярність, політична вага. Я думаю, що багато хто, як це заведено в Росії, і в Україні до війни теж було заведено в олігархату, – усі страхувалися. "Я вкладу в цього стільки, а ще у цього, цього і цього". Вкладу – це не обов'язково гроші: зв'язки, вплив тощо. Тобто я впевнений, що там [у Пригожині] є частка і Патрушева, і [глави Росгвардії Віктора] Золотова, і в кого там іще є вплив – їх не так багато. [Російського бізнесмена, мільярдера Романа] Абрамовича, [російського бізнесмена, мільярдера Олега] Дерипаски, не знаю", – припустив він.
Шейтельман додав, що "різні люди вклалися, напевно й губернатори якісь".
"Губернатори – про них не треба забувати. А ми не знаємо, на чиєму боці зараз губернатори, ми ніколи не чуємо їхніх голосів. А скількох із них він уже під себе підписав, цей Пригожин? Може, 10, а може, 20, доки він роз'їжджає по зонах. У нього ж авторитет. "Зона" – сьогодні взагалі у Росії авторитетне поняття, слово. Якщо зона за нього, то й місцеві губернатори, де розташовані ці зони, можливо, за нього. Там же перевернутий світ. Тому – "акціонерне товариство Пригожин", – резюмував політтехнолог.
Контекст:
У ЗМІ Пригожина називають "кухарем Путіна", оскільки його компанії обслуговували фуршети найвищих посадовців РФ. Він є засновником ПВК "Вагнер", яка воює проти України.
Пригожин неодноразово публічно критикував російську армію та генералів. У лютому 2023 року він звинуватив Шойгу та Герасимова у свідомому знищенні ПВК "Вагнер", прирівнявши їхні дії до "зради батьківщини". Висловлюватися на цю тему Пригожин відтоді не припиняв.
Критика військового командування з боку Пригожина, на думку аналітиків американського Інституту вивчення війни (ISW), підірвала авторитет Путіна. У підсумку президент Росії, як вважають в ISW, особисто вступив у кампанію зі зниження рейтингу Пригожина.
23 червня конфлікт між Пригожиним і російською військовою верхівкою вийшов на новий рівень. Уранці засновник ПВК "Вагнер" звинуватив міноборони РФ у брехні та заявив, що без війни в Україні Росія могла б обійтися. Також він сказав, що воєнних успіхів в армії РФ в Україні немає, тому командування дурить Путіна, надаючи звіти, які не відповідають дійсності.
Увечері 23 червня Пригожин звинуватив Шойгу в ударі, якого російські війська за наказом міноборони РФ нібито завдали по одному з тилових таборів вагнерівців, у підсумку начебто "загинула величезна кількість бійців". Пригожин заявляв, що глава міноборони РФ нібито "спеціально прибув у Ростов для того, щоб провести операцію зі знищення ПВК". "Він використовував артилеристів і пілотів гелікоптерів утемну, щоб нас знищити", – вказав засновник ПВК.
За деякий час Пригожин поінформував, що Шойгу покинув Ростов, щоб "не давати пояснення" про ракетний удар по позиціях найманців. Потім він додав, що має намір розібратися, чому в РФ "коїться свавілля", закликавши приєднуватися до нього. За словами Пригожина, ПВК "Вагнер" "гаряче підтримує" більшість російських військових.
Міноборони Росії назвало заяву Пригожина про удари по ПВК "інформаційною провокацією".
ЗМІ повідомляли, що після заяв Пригожина у Кремлі паніка, там не відкидають сценарію початку громадянської війни.
ФСБ заявила, що слова Пригожина є "закликами до збройного громадянського конфлікту в Росії", і закликала вагнерівців затримати його.