Єхануров: Перший серйозний сигнал про небезпеку росіян – Тузла G

Конфлікт навколо острова Тузла між Україною та Росією виник 2003 року
Фото: depositphotos.com

Конфлікт між Україною та країною-агресором Росією навколо острова Тузла був першим сигналом про небезпеку росіян. Таку думку висловив прем'єр-міністр (2005–2006), колишній міністр оборони (2007–2009) Юрій Єхануров в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"Перший серйозний сигнал – це Тузла. І коли Леонід Данилович Кучма перервав свій візит до Південної Америки і повернувся, ми відчули, що тема досить серйозна. Я тоді був головою парламентського комітету з промислової політики та підприємництва. І буквально за місяць до нас приїхала російська делегація, і я тоді в парламенті виступив російською мовою і сказав, що "ви так поводитеся тільки тому, що ми бездарно віддали ядерну зброю, але якщо потрібно, то ми замислимося над цим. Ми зробимо роботу над помилками". Тоді мене ввечері покликав [Дмитро] Кисельов, який на ICTV працював", – сказав Єхануров.

Під час передачі науковець, якого запросили як гостя, сказав Єханурову, що для того, щоб відновити виробництво в Україні ядерної зброї, необхідно від трьох років.

"Він каже: "Три роки. Але це ж не можна робити". Коли я працював у Дніпропетровській області, я пройшов цей цикл. Жовті Води. Кожен українець знає, що це таке. На той час уже почала падати ця цебра, яка 20 тонн руди піднімає нагору", – розповів колишній прем'єр-міністр.

Він вважає, що в умовах, які склалися в міжнародній ситуації, і роботи з партнерами України, які постачають ЗСУ зброю, країна не піде на те, щоб виготовляти ядерну зброю, навіть якщо це було б можливим.

Контекст:

5 грудня 1994 року було підписано так званий Будапештський меморандум, згідно з яким Великобританія, Росія та США зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не лише ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічний тиск. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Окрім Клінтона та Єльцина, під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма та прем'єр Великобританії Джон Мейджор.

29 вересня 2003 року росіяни почали насипати дамбу від станції Тамань Темрюкського району Краснодарського краю у напрямку українського острова Тузла. Працюючи у три зміни, будівельники споруджували по 157 метрів греблі на день, щоб з'єднати Тузлу з російським берегом. 30 вересня 2003-го МЗС України надіслало МЗС Росії ноту протесту. 23 жовтня 2003 року будівництво греблі зупинили. Тузла залишилася українською, але жоден військовий корабель третіх країн не міг пройти Керченську протоку без згоди Москви.

Екскомандувач ВМС України Ігор Воронченко вважає, що так 2003 року Москва готувалася до захоплення Криму.

Росія 2014 року порушила умови меморандуму, анексувавши Крим та розпочавши збройну агресію на Донбасі. 2022 року вона почала проти України повномасштабну війну. Після окупації Криму через Тузлу збудували "Кримський міст" із РФ на український півострів.