ЄС "готується до боротьби" за те, що додати в новий пакет санкцій. Пропозиції можуть оголосити в жовтні – Bloomberg

ЄС із початку повномасштабного вторгненння РФ в Україну ввів проти Росії 11 санкційних пакетів
Фото: EPA

Європейський союз може подати нові пропозиції щодо санкцій проти країни-агресора Росії вже в жовтні. Про це повідомило агентство Bloomberg 18 вересня з посиланням на власні джерела.

За даними ЗМІ, ЄС "готується до боротьби" за те, що варто додати у 12-й санкційний пакет проти РФ.

Пропозиції, ймовірно, передбачатимуть запоропоновану "Великою сімкою" заборону на російські алмази й використання прибутків, отриманих від заморожених активів Центрального банку РФ, для допомоги Україні, повідомили агентству співрозмовники, ознайомлені з дискусіями. Окрема група держав, зокрема Польща і країни Балтії, закликали до додаткових санкцій щодо скрапленого природного газу й ІТ-послуг.

Також група країн закликала ввести санкції проти ядерного сектору Росії. Агентство зазначило, що ці спроби неодноразово зустрічали опір, оскільки "занадто багато держав-членів виступає проти".

Згідно з документом, з яким ознайомилося Bloomberg, Польща хоче посилити обмеження щодо деяких товарів, які було вказано в попередніх санкційних пакетах. У пропозиції ввійдуть зниження квот на імпорт синтетичного каучуку, підвищення ефективності обмежень на сталь і введення заборони на твердий каустичний натр. Також Варшава хоче ухвалення нового пакету санкцій проти Білорусі.

В агентстві зазначили, що пропозиції щодо нового санкційного пакету можуть оголосити в першій половині жовтня або під час саміту ЄС – США, запланованого на наступний місяць. Його дати ще не визначено.

Bloomberg припускає, що будь-який новий пакет також, імовірно, передбачатиме подальші кроки для припинення можливості Росії обійти санкції ЄС через треті країни, як-от Об’єднані Арабські Емірати й Туреччина. Найближчими тижнями Єврокомісія висуне пропозиції щодо запровадження податку на надприбутки, які генерують заморожені активи російського Центрального банку, незважаючи на спротив Європейського центрального банку.

Контекст:

ЄС уперше ввів санкції проти Росії у відповідь на її агресію щодо України 2014 року. 2022 року, після повномасштабного вторгнення російських військ, обмеження суттєво розширили. 23 червня 2023 року ЄС схвалив останній на цей момент, 11-й пакет санкцій проти РФ.

За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого 2022 року на РФ наклали понад 14,9 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – майже 17,6 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію й Північну Корею.