"ЄС і НАТО досягли безпрецедентного прогресу в усіх сферах співробітництва". Єврорада опублікувала текст спільної декларації

ЄС і НАТО підписали угоду про співпрацю
Фото: EPA
Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, глава Євроради Шарль Мішель і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 10 січня в Брюсселі в штаб-квартирі Альянсу підписали третю Спільну декларацію про співпрацю. Текст угоди опублікувала пресслужба Євроради.

Стратегічне партнерство НАТО і ЄС ґрунтується на спільних цінностях, рішучості розв'язувати спільні проблеми і "недвозначній прихильності" зміцненню і захисту миру, свободи й процвітання в євроатлантичному регіоні, ідеться в першому пункті документа.

У другому й третьому – Євросоюз і Альянс висловили підтримку Україні та закликали РФ припинити війну.

"Сьогодні ми зіткнулися з найсерйознішою загрозою євроатлантичній безпеці протягом останніх десятиліть. Жорстока війна Росії проти України порушує міжнародне право і принципи Статуту ООН. Вона підриває європейську й глобальну безпеку та стабільність. Війна Росії посилила продовольчу та енергетичну кризу, яка торкнулася мільярдів людей у всьому світі... Росія має негайно припинити цю війну і піти з України. Ми висловлюємо нашу повну солідарність з Україною і підтверджуємо нашу непохитну й постійну підтримку її незалежності, суверенітету та територіальної цілісності в межах її міжнародно визнаних кордонів. Ми повністю підтримуємо невід'ємне право України на самооборону і вибір своєї долі", – ідеться в декларації.

Окрім того, сторони заявили, що вирішуватимуть проблеми, які виникають в "епоху зростання стратегічної конкуренції". Також у декларації зазначають, що нестабільність у європейському регіоні створює "придатний ґрунт для стратегічних конкурентів, а також терористичних груп", які хочуть дестабілізувати ситуацію.

У документі йдеться про те, що НАТО залишається основою колективної оборони для своїх союзників і має важливе значення для євроатлантичної безпеки.

"НАТО і ЄС мають взаємодоповнювальні, узгоджені й взаємопідсилювальні ролі у підтримці міжнародного миру й безпеки. Ми й надалі мобілізуватимемо сукупний набір наявних у нашому розпорядженні інструментів, чи то політичних, чи економічних, чи військових, для досягнення наших спільних цілей", наголошують у документі.

У декларації сторони підкреслили, що і надалі посилюватимуть співпрацю у міру того, як загрози та виклики будуть "все масштабнішими й масштабнішими".


Контекст:

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну. Спочатку, за даними СБУ, він розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився. У квітні російські війська вигнали з північних областей, зараз бої тривають на сході й півдні країни.

НАТО і Євросоюз окремо неодноразово засуджували російську агресію та надавали підтримку Україні.