ЄС намагається таємно скасувати санкції, які блокують експорт через Калінінградську область – ЗМІ

Транзитні перевезення з РФ до Калінінграда через ЄС обмежено із 17 червня
Фото: ЕРА

Європейський союз близький до компромісу у протистоянні з Росією через Калінінградську область. Найближчим часом експорт до російського анклаву через Литву може повернутися в досанкційний режим, про це, посилаючись на ексклюзивні джерела, пише Reuters.

Після введення санкцій 17 червня Калінінград було відрізано від перевезень залізницею та автотранспортом через Литву. Ця країна Балтії займає чітку позицію, повідомляє агентство.

"Будь-які ухвалені рішення не мають підривати довіру та ефективність санкційної політики ЄС", – цитує воно джерело у владі країни.

Водночас Литва не обмежувала постачання до російського регіону товарів першої необхідності. Наразі санкції стосуються, зокрема, металу та іншої сировини, з 10 липня додадуть нафту, вугілля, цемент і спирт, а вони становлять, за даними джерел, майже половину всіх постачань.

Зі свого боку Німеччина, за даними Reuters, навпаки, побоюється ескалації в умовах значної залежності від газу з РФ. Окрім того, у Литві розташовані частини німецької армії і, у разі спроби Росії силою розірвати блокаду, вона та союзники по НАТО будуть змушені відповідати.

"Ми маємо дивитися правді в очі, у Путіна набагато більше важелів впливу, ніж у нас. У наших інтересах знайти компроміс", – сказало джерело.

Як повідомляють, компромісне рішення може бути оголошено вже найближчими тижнями. Співрозмовник агентства в Берліні визнав, що воно може "здатися несправедливим".

Контекст:

Після вторгнення російських військ в Україну 24 лютого Захід ввів кілька пакетів санкцій проти Росії.

Із 18 червня "Литовські залізниці" припинили пропуск транзиту з Калінінградської області та в область з інших регіонів Росії товарів, які підпадають під європейські санкції. У підсумку під обмеження потрапила майже половина вантажів, які перевозять до Калінінградської області Росії, зокрема будматеріали.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба привітав позицію Литви, заявивши, що Росія не має права погрожувати їй і має звинувачувати лише себе за наслідки невиправданого вторгнення в Україну.

Спікер глави Кремля Дмитро Пєсков назвав рішення Литви незаконним. У МЗС РФ тимчасовій повіреній у справах Литви Віргінії Умбрасене, за даними "РИА Новости", заявили, "що, якщо найближчим часом вантажний транзит до Калінінградської області не буде відновлено в повному обсязі, Росія залишає за собою право на дії щодо захисту своїх національних інтересів". Член Ради Федерації Андрій Клішас заявив, що те, що відбувається, "може стати підставою для дуже жорстких і абсолютно законних дій".

20 червня стало відомо, що Балтійський флот Росії почав навчання в Калінінградській області, яка є найзахіднішим регіоном Росії, не має сухопутного кордону з іншими регіонами країни та межує з Польщею і Литвою.

Заборона на транзит до Калінінграда через Литву в межах санкцій ЄС проти Росії діє виключно на підсанкційні товари всупереч заявам РФ про "блокаду" регіону, заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас. За словами міністра, заяви РФ про можливу "блокаду" литовських морських портів не можуть бути правдивими, оскільки Кремль не має таких повноважень.

22 червня Литва заборонила транзит деяких товарів до Калінінградської області Росії не тільки залізницею, а й автомобільними дорогами.