ЄС засудив сутички в Косові й закликав до деескалації

ЄС: Ми рішуче засуджуємо напади на патрулі цивільної місії ЄС у Косові
Фото: EPA
Європейський союз засудив сутички в Косові. Про це йдеться в заяві представника Європейської служби зовнішніх зв'язків, опублікованій 26 травня.

"Європейський союз рішуче засуджує сутички між косовською поліцією і протестувальниками на півночі Косова, ініційовані спробою новообраних мерів потрапити в будівлю муніципалітету. Ми рішуче засуджуємо напади на патрулі цивільної місії ЄС у Косові, EULEX", – ідеться в заяві.

У ЄС наголосили, що всі сторони мають вжити заходів "для деескалації напруженої ситуації й негайного відновлення спокою".

"ЄС не приймає жодних подальших односторонніх чи провокаційних дій. Збереження миру й безпеки на місцях має бути пріоритетом. Як неодноразово заявляв ЄС, нещодавні додаткові вибори на півночі Косова не пропонують довгострокового політичного рішення для муніципалітетів, які беруть участь. Таке рішення можна знайти лише за допомогою реального діалогу між усіма основними зацікавленими сторонами, зокрема Косовом, Сербією і громадою косовських сербів, за сприяння ЄС", – зазначено в заяві.

У Косові 26 травня відбулися сутички груп етнічних сербів із поліцією в кількох північних муніципалітетах. Протестувальники намагалися перешкодити обраним албанським посадовцям вступити на посаду. Після початку заворушень президент Сербії Александр Вучич віддав наказ про переведення бойової готовності збройних сил Сербії до найвищого рівня.

Контекст:

Республіка Косово є частково визнаною державою. Вона оголосила про свою незалежність від Сербії 2008 року. Сербія не визнає відділення Косова і вважає його своєю територією. Незалежність Косова визнало майже 100 країн, зокрема США. Україна цього статусу не визнає.

Із 2011 року за посередництва ЄС Сербія і Косово ведуть переговори щодо нормалізації відносин. Очікують, що переговорний процес завершиться юридичною угодою. Косово наполягає на тому, щоб угода передбачала взаємне визнання, Сербія домагається "компромісного рішення".

27 лютого 2023 року Сербія та Косово висловили готовність розпочати реалізацію Угоди про шлях до нормалізації відносин.