Єврокомісія ухвалила рішення ввести санкції щодо Польщі
Останнім часом у Польщі ухвалили 13 законів, які дали змогу виконавчій та законодавчій гілкам влади втручатися в роботу судів, заявили в Єврокомісії. Вона рекомендувала Раді ЄС запровадити санкції проти країни.
Європейська комісія запропонувала Раді ЄС розпочати процедуру введення санкцій проти Польщі через судову реформу. Цей процес стартував у липні.
У заяві, опублікованій 20 грудня на сайті Європейської комісії, ідеться, що існує ризик серйозного порушення принципу верховенства права в Польщі.
Протягом останніх двох років у країні ухвалили 13 законів, які дали змогу виконавчій та законодавчій гілкам влади втручатися в роботу судів, зазначили в Єврокомісії.
"Судові реформи в Польщі означають, що судова влада тепер – під політичним контролем керівної більшості. У ситуації відсутності незалежності судових органів виникають запитання про ефективність застосування законодавства ЄС – від захисту інвестицій до взаємного визнання рішень у різних сферах", – ідеться в заяві.
Єврокомісія дала Польщі низку рекомендацій (зокрема скасувати наявне у президента право за власним рішенням продовжувати мандати членам Верховного суду і нову процедуру відставки суддів) і три місяці для того, щоб відреагувати на заяву.
Єврокомісія рекомендує раді ЄС діяти згідно зі ст. 7 Договору про Європейський союз, у якій ідеться, що після низки процедур державу – члена ЄС, яка порушує цінності союзу, можуть позбавити окремих прав, зокрема права голосу.
Віце-голова Єврокомісії Франс Тіммерманс, який вів переговори з Варшавою, на прес-конференції у Брюсселі сказав, що в Єврокомісії "не залишилося іншого виходу", оскільки введені у країні реформи "вразили всю судову систему", пише "Русская служба BBC".
"Після двох років спроб вибудувати діалог і знайти порозуміння ми з жалем змушені констатувати, що поставленої перед собою мети досягти не вдалося, і тепер ми закликаємо Раду ЄС і Європарламент підтримати нас у нашому рішенні", – заявив він.
Керівна в Польщі партія Ярослава Качинського "Право і справедливість" ініціювала судову реформу, намагаючись внести зміни до трьох законів – про Верховний суд, Національну судову раду і Суд загальної юрисдикції. На думку політсили, реформа модернізує судову владу. Опозиція і більшість суддівського корпусу переконані, що такі зміни обмежують незалежність судів.
Три колишні президенти Польщі – Лех Валенса, Олександр Квасневський і Броніслав Коморовський – у відкритому листі заявили, що ініціатива партії "Право і справедливість" може призвести до диктатури. У країні проходили масові протести проти судової реформи.