Єврокомісія запропонувала план скорочення споживання газу в ЄС на 15%, щоб зменшити залежність від РФ

ЄС хоче скоротити споживання газу через ризик подальшого припинення постачання газу з Росії
Фото: depositphotos.com

20 липня Європейська комісія офіційно презентувала план скорочення попиту на газ, який передбачає зниження використання газу в Європі на 15% до наступної весни. Про це пише пресслужба Єврокомісії.

Комісія пропонує новий регламент, який встановить ціль для всіх держав-членів зі скорочення попиту на газ на 15% у період із 1 серпня 2022 року до 31 березня 2023 року.

"Європейський союз зіштовхується з ризиком подальшого припинення постачання газу з Росії через те, що Кремль робить експорт газу зброєю, водночас скорочення постачання вже торкнулося майже половини наших держав-членів. Ужиття заходів зараз може знизити як ризик, так і витрати для Європи в разі подальшого або повного збою, зміцнивши енергетичну стійкість Європи", – ідеться в повідомленні.

Новий регламент також дасть комісії можливість оголосити після консультації з державами-членами "союзне попередження" щодо безпеки постачання, встановлюючи обов'язкове скорочення попиту на газ для всіх держав-членів.

Таке попередження можуть активувати, коли є значний ризик серйозного дефіциту газу або високого попиту на газ. Держави-члени мають оновити свої національні плани на випадок надзвичайних ситуацій до кінця вересня, щоб продемонструвати, як вони мають намір досягти мети, і що два місяці звітувати комісії щодо прогресу.

Щоб допомогти державам-членам забезпечити необхідне скорочення попиту, комісія також ухвалила план зменшення попиту на газ, який визначає заходи, принципи та критерії скоординованого скорочення попиту.

План спрямовано на заміну газу на інші види палива та загальну економію енергії в усіх секторах. Він має на меті захистити постачання домогосподарствам та основним користувачам, таким як лікарні, а також галузям промисловості, які є вирішальними для забезпечення економіки основними продуктами й послугами.

Перш ніж розглядати скорочення постачання, держави-члени мають вичерпати всі можливості заміни палива, необов'язкові схеми економії та альтернативні джерела енергії. Там, де це можливо, варто надавати пріоритет переходу на поновні джерела енергії або чистіші варіанти. Однак перехід на вугілля, нафту чи атомну енергетику може бути необхідним як тимчасовий захід, якщо це дасть можливість уникнути тривалого використання газу.

Іншим важливим принципом енергозаощадження є скорочення витрат на опалення й охолодження. Комісія наполегливо рекомендує усім державам-членам розпочати інформаційні кампанії про це. Серед іншого членів ЄС закликають знизити споживання палива у будівлях, підпорядкованих органам державної влади.

Контекст:

Після вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти та газу й шукати їм альтернативу.

За даними "Русской службы BBC", донедавна ЄС купував у Росії приблизно 40% усього газу. Частково замінити російські нафту та газ ЄС збирається завдяки збільшенню закупівель в інших країнах, насамперед у США й на Близькому Сході. У планах ЄС витратити додатково понад €200 млрд, щоб повністю відмовитися від російського викопного палива вже до 2027 року, зазначає ЗМІ.

Із 16 червня 2022 року російський "Газпром" знизив обсяг прокачування газу в Європу через "Північний потік". 11 липня компанія зупинила постачання газу цим газопроводом через проведення ремонтних робіт. 21 липня Росія має відновити подання, але, як очікують, обсяги постачання палива скоротять.