Немає шансів, що російський газ буде в сьомому пакеті санкцій ЄС – прем'єр Чехії

Фіала заявив, що багато країн Європи, як і раніше, залежать від російського газу, і в сьомий пакет санкцій обмеження на його постачання не увійдуть
Фото: EPA

Європейський союз розпочав обговорення сьомого пакету санкцій проти Росії через її вторгнення в Україну, але занести до нього обмеження щодо російського газу немає шансів. Про це в інтерв'ю Reuters 13 липня заявив прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала.

У новий санкційний пакет, імовірно, увійде заборона на імпорт золота з Росії, сказав він агентству. Фіала прогнозує, що на Росію чекає розширення списку товарів подвійного використання, заборонених для експорту, і розширення кола підсанкційних осіб.

Він додав, що Європейська комісія має бути готовою презентувати пакет найближчими днями, після чого країни-члени зможуть одразу його схвалити. Сьомий пакет санкцій загалом Фіала назвав гарною новиною.

Водночас прем'єр Чехії зауважив, що введення санкцій в енергетичному секторі вважає проблематичним. Він висловив думку, що санкції мають більше впливати на Росію, ніж на країни, які запроваджують обмеження, пише Reuters.

Тому, резюмував Фіала, практично немає шансів занести до сьомого пакету санкцій російський газ, тому що низка країн залежить від нього.

Чеська Республіка, яка 1 липня взяла на себе шестимісячне головування в ЄС, є однією з тих країн, які залежать від Росії майже в усіх своїх потребах у газі, зазначає Reuters. Загалом ЄС залежав від Росії в постачанні газу на 40% своїх потреб до того, як Москва вторглася в Україну, додало агентство.

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення російських військ до України 24 лютого Захід запровадив кілька пакетів санкцій проти Росії. За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого на РФ було накладено понад 8,5 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим та частину території Донбасу, – більше ніж 11 тис. Тепер Росія – найпідсанкційніша країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії проти України, яке розпочалося 24 лютого, ЄС ввів проти РФ шість пакетів санкцій, зокрема персональні санкції проти бізнесменів, членів сімей олігархів та кремлівських чиновників, поетапну відмову від російської нафти, від’єднання від системи SWIFT деяких російських банків.

За словами верховного представника Європейського союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля, обмеження торкнулися майже 1200 фізичних та 98 юридичних осіб, а також значної кількості секторів російської економіки. Ефективність санкцій підвищується завдяки тому, що ще понад 40 країн вжили таких самих чи аналогічних заходів.

Наразі обговорюють сьомий пакет санкцій. Україна хоче, щоб у цьому пакеті було ембарго на золото і повне від’єднання російських банків від SWIFT, повідомляв міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. За інформацією редактора Radio Free Europe / Radio Liberty Рікарда Йозвяка, консультації розпочнуть 14 липня, ЄС має намір погодити його до кінця липня.