Європейське агентство відправить до Росії експертів, щоб перевірити вакцину "Супутник V"

Вакцина "Супутник V" з'явилася у Словаччині та Угорщині
Фото: ЕРА
Глава департаменту Європейського агентства лікарських засобів з питань загроз здоров'ю і стратегії вакцинації Марко Кавалері заявив про "циклічну перевірку" сукупності даних щодо російської вакцини "Супутник V", щоб авторизувати її.

Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) у квітні відправить експертів у Росію, щоб перевірити російську вакцину проти коронавірусу "Супутник V". Про це сказав 21 березня глава департаменту EMA з питань загроз здоров'ю і стратегії вакцинації Марко Кавалері в ефірі італійського телеканала Rai3. Його слова цитує видання LaPresse.

Кавалері уточнив, що на цьому етапі на стадії затвердження в ЄС опинилися три вакцини. Ідеться про препарат німецької біофармацевтичної компанії CureVac, який, імовірно, схвалять до червня. ЕМА вивчає продукцію американської компанії NovaVax, але за інформацією Кавалері, є ймовірність проблем з виробництвом цього препарату. Третьою вакциною є російський "Супутник V", за яким уже розпочали цикл огляду.

У квітні комісія проведе перевірки виробництва в Росії. Після цього в ЕМА хочуть з'ясувати, коли будуть усі дані на схвалення цієї вакцини. Стосовно "Супутника V" йде "циклічна перевірка" сукупності даних, яка дасть змогу авторизувати її, зазначив Кавалері.

EMA закликало країни Євросоюзу не поспішати зі схваленням вакцини "Супутник V". В інтерв'ю австрійському телеканалу ORF глава правління EMA Кріста Віртумер-Гохе заявляла, що перевірки російського препарату з боку агентства ще не завершено, для схвалення вакцини "Супутник V" бракує даних. У матеріалі France 24 Віртумер-Гохе порівняла з "російською рулеткою" ідею про екстрене схвалення російського препарату проти COVID-19.

З усіх країн Європейського союзу тільки Словаччина та Угорщина схвалили російську вакцину "Супутник V" (вакцинацію російським препаратом в Угорщині розпочали 11 лютого). Словаччина закупила у РФ 2 млн доз препарату, але ще не почала вакцинації.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу в Брюсселі 17 лютого висловила здивування тим, що Росія пропонує іншим країнам "Супутник V", не вакцинувавши власного населення.

Вакцину "Супутник V" зареєстрували в Росії 11 серпня минулого року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки.

Вакцину розкритикували в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.

Водночас низка російських учених зазначила, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим й етичним нормам розроблення ліків. Ті росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – гарячку, утрату нюху, підвищений тиск.

За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 22 березня вакцину "Супутник V" схвалили для використання в 54 країнах.