Сербія планує запустити виробництво російської вакцини "Супутник V"
Сербія першою в Європі вироблятиме російську вакцину проти коронавірусу "Супутник V", заявив міністр інновацій і технологічного розвитку Ненад Попович.
У Сербії до 20 травня розпочнуть виробництво російської вакцини проти COVID-19 "Супутник V". Про це 11 березня заявив міністр інновацій і технологічного розвитку Сербії Ненад Попович, повідомляє телерадіокомпанія РТС.
Сербія першою в Європі буде виробляти "Супутник V" і зможе експортувати вакцину по всій Європі, підкреслив Попович.
За його словами, до кінця березня Сербія підпише з РФ угоду про передання технологій. До 16 квітня у країну мають надійти невеликі кількості препарату, частину з них передадуть в атестаційну комісію в Інституті вірусології, вакцин і сироваток "Торлак". Випробування триватимуть 21 день, сказав сербський міністр.
Попович зазначив, що перша фаза виробництва вакцини проти коронавірусу "Супутник V" передбачає її постачання з Росії та фасування в ампули в Сербії (приблизно 4 млн доз). На другому етапі заплановано повний цикл виробництва препарату на базі інституту "Торлак" у Белграді.
Про плани випускати в Італії російську вакцину проти COVID-19 "Супутник V" раніше заявляли у швейцарській компанії Adienne Pharma & Biotech. Зазначали, що її виробництво мають запустити в червні 2021 року.
Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) закликало країни Євросоюзу не поспішати зі схваленням російської вакцини проти коронавірусу "Супутник V". В інтерв'ю австрійському телеканалу ORF глава правління EMA Кріста Віртумер-Гохе заявляла, що перевірки російського препарату з боку агентства ще не завершено, для схвалення вакцини "Супутник V" бракує даних. У матеріалі France 24 Віртумер-Гохе порівняла з "російською рулеткою" ідею про екстрене схвалення російського препарату проти COVID-19.
Вакцину "Супутник V" зареєстрували в Росії 11 серпня минулого року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки.
Вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.
Водночас деякі російські науковці зазначали, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим та етичним нормам розроблення ліків. Росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – жар, утрату нюху, підвищений тиск.
У Євросоюзі вакцини "Супутник V" не схвалено. У Росії триває масова вакцинація вітчизняним препаратом. За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 11 березня вакцину "Супутник V" схвалили для використання в 50 країнах.
Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу у Брюсселі 17 лютого висловила здивування тим, що Росія пропонує іншим країнам "Супутник V", не вакцинувавши власного населення.