Єврорада закликала не приймати рейси білоруських авіакомпаній на території ЄС

У ЄС висунули вимогу звільнити Протасевича і його дівчину
Фото: depositphotos.com

Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн. Про це йдеться в заяві Європейської ради.

"Європейська рада рішуче засуджує примусове приземлення літака Ryanair у Мінську (Білорусь) 23 травня 2021 року, яке ставить під загрозу безпеку польотів, а також затримання білоруською владою журналіста Романа Протасевича і [його дівчини] Софії Сапеги", – ідеться в заяві.

ЄС вимагає негайного звільнити Протасевича і Сапегу та забезпечити їхню свободу пересування. Також у ЄС закликали Міжнародну організацію цивільної авіації терміново розслідувати цей інцидент.

Окрім того, блок запропонував якомога швидше затвердити додаткові санкційні списки фізичних та юридичних осіб Білорусі у зв'язку з інцидентом. Також Єврорада пропонує вжити додаткових адресних економічних санкцій.

Єврорада закликає всіх перевізників, які базуються в ЄС, уникати перельотів через Білорусь, а країни ЄС – вжити необхідних заходів для заборони прольоту через повітряний простір ЄС білоруськими авіакомпаніями і запобігання доступу до аеропортів ЄС рейсів, які виконують такі авіакомпанії.

Також відомство висловило солідарність із Литвою після того, як Білорусь вислала її дипломатів із країни.

Контекст:

23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали засновника опозиційного білоруського Telegram-каналу NEXTA, який активно висвітлює протести у країні, Протасевича і його дівчину (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі).

Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшукувати і пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих. Низка країн заборонила національним авіакомпаніям літати над Білоруссю. Крім того, 25 травня керівництво Євросоюзу обговорить питання про введення додаткових санкцій проти Мінська.