Казки Путіна про готовність полегшити експорт української пшениці далекі від реальності – постпред України при ООН
Таку думку 6 червня у Нью-Йорку на засіданні Ради Безпеки ООН, присвяченому темі загроз сексуального насильства у контексті війни РФ проти України, повідомив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
Захід транслювали на сайті ООН.
"Саме Путін запевняв канцлера Німеччини Олафа Шольца та президента Франції Еммануеля Макрона, що не нападатиме на Україну, за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення", – нагадав Кислиця.
За його словами, Україна шукає рішень для запобігання глобальній продовольчій кризі, питання ж у тому, "як зробити так, щоб РФ не зловживала торговельним шляхом для нападу на Одесу".
Це питання стало актуальнішим після ракетного удару окупантів по Києву, внаслідок чого було зруйновано об'єкти Дарницького вагоноремонтного заводу, зазначив Кислиця.
"Як і завжди, Росія заявила, що знищила військову техніку, зокрема танки. Насправді завод займався ремонтом вагонів-зерновозів, які використовують для залізничних перевезень зерна в морські порти України, – сказав постпред України при ООН. – Усі казки Путіна про його готовність полегшити експорт української пшениці, які він так красномовно розповідає своїм рідкісним співрозмовникам, залишаються надто далекими від реальності".
Путін в інтерв'ю, яке вийшло 3 червня, стверджував, що Росія нібито гарантує "мирний прохід без жодних проблем у міжнародні води" для суден із зерном, зокрема з Одеси, і "не користуватиметься ситуацією розмінування для того, щоб вчинити якісь атаки з моря".
Контекст:
19 березня головний редактор видання BlackSeaNews Андрій Клименко повідомив, що Росія замінувала у Чорному морі рекомендовані шляхи для цивільних суден від Босфору до Одеси і звинуватила у цьому Україну.
Через блокаду РФ портів у Чорному морі припинили експорт зерна з України. За інформацією президента України Володимира Зеленського, в портах зараз заблокували 22 млн тонн зерна, призначеного для цього. Україна та світова спільнота зараз шукають шляхи для відновлення експорту. Поки державі разом із міжнародними партнерами вдалося налагодити два наземні альтернативні маршрути постачання продовольства.
За даними Міністерства аграрної політики України, всі базові потреби країни в аграрній продукції закрито на кілька років.
Директор-виконавець Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі заявив, що війна в Україні може стати причиною зростання світових цін на харчові продукти, що призведе до катастрофічних наслідків для найбідніших верств населення у різних країнах. Він сказав, що від постачання зернових з України дуже залежать Ємен, Сирія, Туніс і Ліван.
Заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко заявив 25 травня, що Росія готова надати прохід для кораблів із продовольством із портів України, але розв'язання проблеми "потребує комплексного підходу, зокрема пов'язаного зі зняттям санкційних обмежень, які наклали на російський експорт і фінансові трансакції".
Великобританія і США відкинули цю ідею. В Офісі президента України зазначили, що, вимагаючи зняти санкції Заходу за розблокування портів України, влада РФ підтвердила вплив обмежень на російську економіку.