Конституційний суд Молдови визнав дійсними результати референдуму щодо вступу країни до ЄС
Конституційний суд затвердив результати референдуму щодо потреби законодавчого закріплення євроінтеграції, який відбувся того самого дня, що й вибори президента країни, 29 жовтня. Трансляцію засідання суду вели на YouTube, канал TV8 повідомив подробиці.
У конституцію Молдови, відповідно до результатів плебісциту, внесуть положення про те, що вступ республіки до ЄС стає незворотною метою.
Рішення є остаточним і оскарженню не підлягає. Текст конституції мають опубліковати в офіційному журналі (він називається Офіційний монітор Республіки Молдова).
"Текст, винесений на республіканський референдум з метою внесення змін до конституції, не впливає на суверенний, незалежний і унітарний характер Республіки Молдова, а також на її статус постійного нейтралітету. Окрім того, зміст ініціативи щодо перегляду конституції не передбачає утиск основних прав і свобод громадян чи їхніх гарантій", – сказала голова Конституційного суду Домніка Маноле.
Вона зазначила, що проти затвердження результатів референдуму були двоє суддів – Серджіу Цуркан і Владимир Цуркан.
Контекст:
На референдумі, на якому громадян запитували, чи вони підтримують зміни до конституції, котрі дадуть змогу країні вступити до ЄС, думки виборців розділилися майже порівну. Ствердно на це запитання відповіло 50,35% учасників, проти змін до конституції було 49,60% тих, хто прийшов на дільниці. Як повідомили у ЦВК, різниця склала 10 564 голоси.
У першому турі виборів на пост президента перемогу здобула чинна глава держави Мая Санду, яка ініціювала референдум щодо євроінтеграції Молдови. Її підтримало 42,45% виборців, цього замало для перемоги в першому турі, тому буде другий (його проведуть 3 листопада). Її суперником буде колишній генпрокурор Олександр Стояногло, якого підтримує експрезидент Ігор Додон, відомий проросійською позицією (Стояногло набрав 25,98% голосів).