Координаційна рада білоруської опозиції ініціює зміни конституції
Членкиня президії координаційної ради опозиції Білорусі Ольга Ковалькова зазначила, що збереження влади президента Олександра Лукашенка завдає шкоди підприємствам і добробуту людей.
У координаційній раді білоруської опозиції заявили, що ініціюють референдум про зміни до конституції країни. Про це написала у Facebook членкиня президії координаційної ради Ольга Ковалькова.
"Щогодини, щодня, щотижня збереження влади в руках колишнього президента завдає величезної шкоди підприємствам і добробуту людей. Він говорить нам, що привезе працівників із Росії, Китаю, України. Але це наша країна! Ми, народ Білорусі, потребуємо тільки одного: щоб він нарешті пішов", – написала Ковалькова.
Вона зазначила, що опозиція діє тільки в межах білоруської конституції.
"Це означає, що ми закликаємо громадян по всій країні почати процедуру відкликання депутатів Палати представників (парламенту країни. – "ГОРДОН") і місцевих рад депутатів. Ми починаємо підготовку до проведення референдуму про зміни до конституції", – заявила Ковалькова.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Лукашенко не згоден з умовами опозиції, він заявив, що, поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде. Пізніше він заявляв, що нові вибори в Білорусі можливі після ухвалення нової конституції.
17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі й заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.