"Країна йде з орбіти Москви". У Вірменії розпочалися спільні зі США військові навчання, у Кремлі відреагували

Навчання проводять у межах підготовки до миротворчих місій
Фото: mil.am

11 вересня у Вірменії розпочалися вірменсько-американські військові навчання Eagle Partner 2023, проінформувало міноборони Вірменії (МО).

"У межах підготовки до участі в міжнародних миротворчих місіях 11 вересня в навчальному центрі "Зар" миротворчої бригади МO оголосили про початок вірменсько-американських навчань Eagle Partner 2023. [...] Під час навчань відпрацюють дії щодо забезпечення стабілізації між сторонами, які конфліктують, через виконання миротворчих завдань", – ідеться в повідомленні.

У Єревані зазначили, що "мета навчань – підвищення рівня злагодження підрозділів, які беруть участь у міжнародних миротворчих місіях у межах миротворчих операцій, обмін передовим досвідом у сфері управління й тактичної комунікації, а також підвищення готовності вірменського підрозділу до планового оцінювання концепції оперативного потенціалу програми НАТО "Партнерство заради миру".

AFP зазначає у Twitter, що спільні навчання Вірменії і США є "ознакою того, що кавказька країна йде з орбіти Москви", а вторгнення Росії в Україну "змінює пострадянський простір".

Також агентство опублікувало реакцію на Eagle Partner 2023 спікера президента країни-агресора РФ Дмитра Пєскова. Він зазначив, що Вірменія відмовилася проводити спільні навчання із союзниками по Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) і вирішила працювати зі США, і це потребує "дуже глибокого аналізу". Пєсков пояснив, що Кремль намагатиметься "осмислити і зрозуміти" те, що відбувається, "у діалозі" з Єреваном.

Контекст:

Міноборони Вірменії в січні повідомило Організацію Договору про колективну безпеку про відмову проводити на своїй території військові навчання в межах ОДКБ. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що проведення запланованих навчань "Непорушне братерство – 2023" було б "недоцільним у нинішній ситуації".

У травні Пашинян заявив телеканалу CNN Prima News, що його країна – "не є союзником Росії" у війні з Україною. Глава вірменського уряду зазначив, що західні країни вважають Єреван союзником Москви, а сама Москва – ні. У цих обставинах Вірменія "нікому не союзник... отже, вразлива".

"Ми беремо його слова до уваги, це важлива заява", – прокоментував заяву Пашиняна Пєсков. Водночас він додав, що Росія й далі розвиватиме "концептуально-союзницькі відносини" з Вірменією.

На початку вересня Пашинян заявив, що архітектура безпеки Вірменії "на 99,999%" була пов'язана з Росією, і назвав це стратегічною помилкою.

8 вересня МЗС РФ викликало посла Вірменії, щоб висловити протест "у зв'язку з низкою дій і висловлювань вірменського керівництва". Зокрема, у Москві незадоволені тим, що "офіційні кола і політична еліта" Вірменії висловлюють "сумнів у доцільності союзних зв'язків у межах ОДКБ і з Росією на двосторонній основі". У РФ також розцінили як "недружні кроки" запуск процесу ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду (раніше МКС видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна), поїздку до Києва дружини прем'єр-міністра Анни Акопян і проведення на вірменській території військових навчань за участю США.