Кучма: Дуже хочу, щоб керівництво Грузії бачило в особі Саакашвілі не свого політичного опонента, а визнаного світом архітектора унікальних реформ G

Кучма: Я знаю Саакашвілі як рішучого бійця і віруючого християнина
Фото: Пресслужба Леоніда Кучми
Другий президент України Леонід Кучма закликав владу Грузії керуватися принципами гуманізму в розв'язанні ситуації з Михайлом Саакашвілі. Видання "ГОРДОН" ексклюзивно публікує повний текст звернення.

"Михайло Саакашвілі – дуже багатогранна складна особистість. Тож не дивно, що ситуація, яка склалася з Михайлом, теж дуже складна і простого виходу не має. Для його пошуку всім сторонам треба докласти максимальну виваженість і справжню мудрість. Я дуже сподіваюся, що керівництво Української держави витримає цей тест, не поступившись ані інтересами нашого співгромадянина, ані стратегічними імперативами відносин із ключовим партнером – Грузією. Я дуже хочу, щоб керівництво демократичної Грузії перш за все бачило в особі Михайла Саакашвілі не свого політичного опонента, а визнаного світом архітектора унікальних реформ. Значною мірою саме завдяки ним Грузія наблизилася до європейських цінностей, поміж яких абсолютно безумовною є гуманізм. Нарешті, я наполегливо закликаю самого Михайла припинити голодування. Я знаю його як рішучого бійця і віруючого християнина. Але виснажувати себе – означає втрачати сили, без яких у подальшому боротьба стає неможливою. А заподіювати собі непоправної шкоди – це смертний гріх", – заявив Кучма.

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Незабаром після звільнення з посади президента він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

6 вересня 2021 року Саакашвілі повідомив про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Саакашвілі закликав громадян вийти на мітинг у Тбілісі 3 жовтня і сказав, що приєднається до протестувальників.

Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримано. Незабаром МВС Грузії опублікувало відео затримання політика. ЗМІ повідомили, що Саакашвілі затримали у Тбілісі, а зараз він перебуває в пенітенціарній установі №12 у Руставі. Експрезидент Грузії 1 жовтня оголосив голодування.

1 жовтня прокуратура Грузії порушила ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину Саакашвілі кордону.

Після затримання Саакашвілі українське МЗС викликало до себе посла Грузії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що зараз розглядають різні варіанти розв'язання проблеми, зокрема через екстрадицію.

Зеленський заявив, що українська влада займатиметься поверненням Саакашвілі в Україну.

Станом на 13 жовтня політик голодує 13-й день, і його адвокати кажуть, що у Саакашвілі погіршився стан здоров'я.